Surja En-Nebe - Kurani shqip dhe arabisht. Lexo Online Kuranin, përkthim nga Origjinali
Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëbërësit.
Nuk ka të adhurueshëm tjetër përveç Allahut, Muhammedi është i Dërguari i Allahut.
Muslimanët që besojnë se Hazret Mirza Ghulam Ahmedi a.s.,
është Imam Mehdiu dhe Mesihu i Premtuar.

النّبَإِ

En-Nebe

Rreth Sures
 • بِسۡمِ اللّٰہِ الرَّحۡمٰنِ الرَّحِیۡمِ﴿۱﴾
  78 : 1 Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëbërësit.
 • عَمَّ یَتَسَآءَلُوۡنَ ۚ﴿۲﴾
  78 : 2 Për çfarë po pyesin njëri-tjetrin?
 • عَنِ النَّبَاِ الۡعَظِیۡمِ ۙ﴿۳﴾
  78 : 3 Për një lajm madhështor.
 • الَّذِیۡ ہُمۡ فِیۡہِ مُخۡتَلِفُوۡنَ ؕ﴿۴﴾
  78 : 4 Pikërisht për atë të cilin ata e kundërshtojnë.
 • کَلَّا سَیَعۡلَمُوۡنَ ۙ﴿۵﴾
  78 : 5 Por, së shpejti do të mësojnë!
 • ثُمَّ کَلَّا سَیَعۡلَمُوۡنَ ﴿۶﴾
  78 : 6 Sërish, së shpejti do të mësojnë!
 • اَلَمۡ نَجۡعَلِ الۡاَرۡضَ مِہٰدًا ۙ﴿۷﴾
  78 : 7 A nuk e bëmë tokën si shtrat;
 • وَّ الۡجِبَالَ اَوۡتَادًا ﴿۪ۙ۸﴾
  78 : 8 dhe malet si gozhdë të ngulitura?!
 • وَّ خَلَقۡنٰکُمۡ اَزۡوَاجًا ۙ﴿۹﴾
  78 : 9 Dhe ju krijuam çifte.
 • وَّ جَعَلۡنَا نَوۡمَکُمۡ سُبَاتًا ۙ﴿۱۰﴾
  78 : 10 Gjumin jua bëmë pushim.
 • وَّ جَعَلۡنَا الَّیۡلَ لِبَاسًا ﴿ۙ۱۱﴾
  78 : 11 Natën e bëmë mbulesë.
 • وَّ جَعَلۡنَا النَّہَارَ مَعَاشًا ﴿۪۱۲﴾
  78 : 12 Dhe ditën e bëmë jetesë.
 • وَّ بَنَیۡنَا فَوۡقَکُمۡ سَبۡعًا شِدَادًا ﴿ۙ۱۳﴾
  78 : 13 Sipër jush bëmë shtatë qiej të fortë.
  Shpjegime
 • وَّ جَعَلۡنَا سِرَاجًا وَّہَّاجًا ﴿۪ۙ۱۴﴾
  78 : 14 Bëmë edhe një llambë ndriçuese.
 • وَّ اَنۡزَلۡنَا مِنَ الۡمُعۡصِرٰتِ مَآءً ثَجَّاجًا ﴿ۙ۱۵﴾
  78 : 15 Lëshojmë ujë të rrjedhshëm prej reve të gatshme të pikojnë.
 • لِّنُخۡرِجَ بِہٖ حَبًّا وَّ نَبَاتًا ﴿ۙ۱۶﴾
  78 : 16 Që të nxjerrim përmes tij drithëra e bimësi;
 • وَّ جَنّٰتٍ اَلۡفَافًا ﴿ؕ۱۷﴾
  78 : 17 dhe pyje të dendura.
 • اِنَّ یَوۡمَ الۡفَصۡلِ کَانَ مِیۡقَاتًا ﴿ۙ۱۸﴾
  78 : 18 Sigurisht, dita e vendimit e ka një kohë të caktuar.
 • یَّوۡمَ یُنۡفَخُ فِی الصُّوۡرِ فَتَاۡتُوۡنَ اَفۡوَاجًا ﴿ۙ۱۹﴾
  78 : 19 Ditën kur t’i fryhet bririt, ju do të vini grupe-grupe.
 • وَّ فُتِحَتِ السَّمَآءُ فَکَانَتۡ اَبۡوَابًا ﴿ۙ۲۰﴾
  78 : 20 Qielli do të çelet dhe do të bëhet me porta.
 • وَّ سُیِّرَتِ الۡجِبَالُ فَکَانَتۡ سَرَابًا ﴿ؕ۲۱﴾
  78 : 21 Dhe malet do të lëvizin dhe do të bëhen mirazhe.
  Shpjegime
 • اِنَّ جَہَنَّمَ کَانَتۡ مِرۡصَادًا ﴿۪ۙ۲۲﴾
  78 : 22 Sigurisht, xhehenemi rri në pritë,
 • لِّلطَّاغِیۡنَ مَاٰبًا ﴿ۙ۲۳﴾
  78 : 23 që në të të bien rebelët.
 • لّٰبِثِیۡنَ فِیۡہَاۤ اَحۡقَابًا ﴿ۚ۲۴﴾
  78 : 24 Ata do të mbesin atje për shekuj.
  Shpjegime
 • لَا یَذُوۡقُوۡنَ فِیۡہَا بَرۡدًا وَّ لَا شَرَابًا ﴿ۙ۲۵﴾
  78 : 25 Atje nuk do të shijojnë dot as freski e as ndonjë pije,
 • اِلَّا حَمِیۡمًا وَّ غَسَّاقًا ﴿ۙ۲۶﴾
  78 : 26 por vetëm ujë të valuar dhe qelb;
 • جَزَآءً وِّفَاقًا ﴿ؕ۲۷﴾
  78 : 27 si shpërblim të merituar.
 • اِنَّہُمۡ کَانُوۡا لَا یَرۡجُوۡنَ حِسَابًا ﴿ۙ۲۸﴾
  78 : 28 Ata nuk prisnin fare ndonjë llogaridhënie.
 • وَّ کَذَّبُوۡا بِاٰیٰتِنَا کِذَّابًا ﴿ؕ۲۹﴾
  78 : 29 Me kokëfortësi i quajtën gënjeshtra ajetet Tona.
 • وَ کُلَّ شَیۡءٍ اَحۡصَیۡنٰہُ کِتٰبًا ﴿ۙ۳۰﴾
  78 : 30 Dhe Ne kemi ruajtur çdo gjë në një libër.
  Shpjegime
 • فَذُوۡقُوۡا فَلَنۡ نَّزِیۡدَکُمۡ اِلَّا عَذَابًا ﴿٪۳۱﴾
  78 : 31 “Andaj, shijoni! Ne do t’ju shtojmë vetëm ndëshkimin!”
 • اِنَّ لِلۡمُتَّقِیۡنَ مَفَازًا ﴿ۙ۳۲﴾
  78 : 32 Sigurisht, për të devotshmit ka një fitore,
  Shpjegime
 • حَدَآئِقَ وَ اَعۡنَابًا ﴿ۙ۳۳﴾
  78 : 33 pemishte e hardhi,
 • وَّکَوَاعِبَ اَتۡرَابًا ﴿ۙ۳۴﴾
  78 : 34 të virgjëra moshatare,
 • وَّ کَاۡسًا دِہَاقًا ﴿ؕ۳۵﴾
  78 : 35 dhe kupa të tejmbushura.
 • لَا یَسۡمَعُوۡنَ فِیۡہَا لَغۡوًا وَّ لَا کِذّٰبًا ﴿ۚ۳۶﴾
  78 : 36 Ata nuk do të dëgjojnë atje as kotësi, e as ndonjë gënjeshtër të vogël.
 • جَزَآءً مِّنۡ رَّبِّکَ عَطَآءً حِسَابًا ﴿ۙ۳۷﴾
  78 : 37 Kjo si shpërblim prej Zotit tënd (dhe) një dhuratë e merituar;
 • رَّبِّ السَّمٰوٰتِ وَ الۡاَرۡضِ وَ مَا بَیۡنَہُمَا الرَّحۡمٰنِ لَا یَمۡلِکُوۡنَ مِنۡہُ خِطَابًا ﴿ۚ۳۸﴾
  78 : 38 prej Zotit të qiejve, të tokës dhe të gjithçkaje që gjendet mes tyre; (prej) të Gjithëmëshirshmit. Ata nuk do të kenë fuqi t’i drejtohen Atij.
 • یَوۡمَ یَقُوۡمُ الرُّوۡحُ وَ الۡمَلٰٓئِکَۃُ صَفًّا ؕ٭ۙ لَّا یَتَکَلَّمُوۡنَ اِلَّا مَنۡ اَذِنَ لَہُ الرَّحۡمٰنُ وَ قَالَ صَوَابًا ﴿۳۹﴾
  78 : 39 Ditën kur do të qëndrojnë të rreshtuar Shpirti i Shenjtë dhe engjëjt; nuk do të flasin, përveç atij, të cilin do ta lejojë i Gjithëmëshirshmi, dhe ai do të flasë vetëm drejt.
  Shpjegime
 • ذٰلِکَ الۡیَوۡمُ الۡحَقُّ ۚ فَمَنۡ شَآءَ اتَّخَذَ اِلٰی رَبِّہٖ مَاٰبًا ﴿۴۰﴾
  78 : 40 Kjo është dita e së vërtetës, prandaj kush të dojë, le të sigurojë një vendkthim te Zoti i tij.
 • اِنَّاۤ اَنۡذَرۡنٰکُمۡ عَذَابًا قَرِیۡبًا ۬ۚۖ یَّوۡمَ یَنۡظُرُ الۡمَرۡءُ مَا قَدَّمَتۡ یَدٰہُ وَ یَقُوۡلُ الۡکٰفِرُ یٰلَیۡتَنِیۡ کُنۡتُ تُرٰبًا ﴿٪۴۱﴾
  78 : 41 Sigurisht, Ne ju kemi paralajmëruar për një ndëshkim të afërt. Ditën kur njeriu do ta shohë atë që duart e tij kanë çuar përpara, dhe mohuesi do të thotë: “Mjerë unë! Sikur të isha dhé!”
Shpërndaje
Na kontaktoni ne Whatsapp :)
Shtypni këtu ju lutemWhatsApp