Surja Et-Tur - Kurani shqip dhe arabisht. Lexo Online Kuranin, përkthim nga Origjinali
Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëbërësit.
Nuk ka të adhurueshëm tjetër përveç Allahut, Muhammedi është i Dërguari i Allahut.
Muslimanët që besojnë se Hazret Mirza Ghulam Ahmedi a.s.,
është Imam Mehdiu dhe Mesihu i Premtuar.

الطُّور

Et-Tur

Rreth Sures
 • بِسۡمِ اللّٰہِ الرَّحۡمٰنِ الرَّحِیۡمِ﴿۱﴾
  52 : 1 Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëbërësit.
 • وَ الطُّوۡرِ ۙ﴿۲﴾
  52 : 2 Betohem për Turin!
  Shpjegime
 • وَ کِتٰبٍ مَّسۡطُوۡرٍ ۙ﴿۳﴾
  52 : 3 Dhe për Librin e shkruar,
 • فِیۡ رَقٍّ مَّنۡشُوۡرٍ ۙ﴿۴﴾
  52 : 4 në lëkura të hapura!
 • وَّ الۡبَیۡتِ الۡمَعۡمُوۡرِ ۙ﴿۵﴾
  52 : 5 Dhe për Shtëpinë e populluar!
  Shpjegime
 • وَ السَّقۡفِ الۡمَرۡفُوۡعِ ۙ﴿۶﴾
  52 : 6 Dhe për çatinë e ngritur!
  Shpjegime
 • وَ الۡبَحۡرِ الۡمَسۡجُوۡرِ ۙ﴿۷﴾
  52 : 7 Dhe për detin e dallgëzuar!
  Shpjegime
 • اِنَّ عَذَابَ رَبِّکَ لَوَاقِعٌ ۙ﴿۸﴾
  52 : 8 Pa dyshim, ndëshkimi i Zotit tënd do të bjerë.
 • مَّا لَہٗ مِنۡ دَافِعٍ ۙ﴿۹﴾
  52 : 9 Kush që e largon nuk ka.
 • یَّوۡمَ تَمُوۡرُ السَّمَآءُ مَوۡرًا ۙ﴿۱۰﴾
  52 : 10 Ditën kur qielli do të tronditet fort.
 • وَّ تَسِیۡرُ الۡجِبَالُ سَیۡرًا ﴿ؕ۱۱﴾
  52 : 11 Dhe malet do të lëvizin me shpejtësi.
 • فَوَیۡلٌ یَّوۡمَئِذٍ لِّلۡمُکَذِّبِیۡنَ ﴿ۙ۱۲﴾
  52 : 12 U mjerofshin atë ditë mohuesit!
 • الَّذِیۡنَ ہُمۡ فِیۡ خَوۡضٍ یَّلۡعَبُوۡنَ ﴿ۘ۱۳﴾
  52 : 13 Të cilët rrinë duke argëtuar në kotësi.
 • یَوۡمَ یُدَعُّوۡنَ اِلٰی نَارِ جَہَنَّمَ دَعًّا ﴿ؕ۱۴﴾
  52 : 14 Ditën kur ata do të shtyhen fort drejt zjarrit të xhehenemit.
 • ہٰذِہِ النَّارُ الَّتِیۡ کُنۡتُمۡ بِہَا تُکَذِّبُوۡنَ ﴿۱۵﴾
  52 : 15 “Ky është zjarri që ju e mohonit!”
 • اَفَسِحۡرٌ ہٰذَاۤ اَمۡ اَنۡتُمۡ لَا تُبۡصِرُوۡنَ ﴿ۚ۱۶﴾
  52 : 16 Pra, magji qenka kjo apo ju nuk shihni qartë?!
 • اِصۡلَوۡہَا فَاصۡبِرُوۡۤا اَوۡ لَا تَصۡبِرُوۡا ۚ سَوَآءٌ عَلَیۡکُمۡ ؕ اِنَّمَا تُجۡزَوۡنَ مَا کُنۡتُمۡ تَعۡمَلُوۡنَ ﴿۱۷﴾
  52 : 17 Hyni në të! Në daç të duroni ose të mos duroni; njësoj është për ju. Ju jeni “shpërblyer” vetëm për ato që keni bërë.”
 • اِنَّ الۡمُتَّقِیۡنَ فِیۡ جَنّٰتٍ وَّ نَعِیۡمٍ ﴿ۙ۱۸﴾
  52 : 18 Pa dyshim, të druajturit (ndaj Zotit) do të jenë në xhenete e në bekime.
 • فٰکِہِیۡنَ بِمَاۤ اٰتٰہُمۡ رَبُّہُمۡ ۚ وَ وَقٰہُمۡ رَبُّہُمۡ عَذَابَ الۡجَحِیۡمِ ﴿۱۹﴾
  52 : 19 Të gëzuar për atë që Zoti i tyre do t’ua dhurojë, dhe Zoti i tyre do t’i shpëtojë ata nga ndëshkimi i xhehenemit.
 • کُلُوۡا وَ اشۡرَبُوۡا ہَنِیۡٓـًٔۢا بِمَا کُنۡتُمۡ تَعۡمَلُوۡنَ ﴿ۙ۲۰﴾
  52 : 20 “Hani e pini hareshëm për shkak të asaj që keni bërë.”
 • مُتَّکِئِیۡنَ عَلٰی سُرُرٍ مَّصۡفُوۡفَۃٍ ۚ وَ زَوَّجۡنٰہُمۡ بِحُوۡرٍ عِیۡنٍ ﴿۲۱﴾
  52 : 21 Do të jenë të mbështetur nëpër frone të rreshtuara, dhe do t’u japim si bashkëshorte hyri symëdha.
 • وَ الَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡا وَ اتَّبَعَتۡہُمۡ ذُرِّیَّتُہُمۡ بِاِیۡمَانٍ اَلۡحَقۡنَا بِہِمۡ ذُرِّیَّتَہُمۡ وَ مَاۤ اَلَتۡنٰہُمۡ مِّنۡ عَمَلِہِمۡ مِّنۡ شَیۡءٍ ؕ کُلُّ امۡرِیًٴۢ بِمَا کَسَبَ رَہِیۡنٌ ﴿۲۲﴾
  52 : 22 Dhe ata që besuan dhe, edhe fëmijët e tyre i ndoqën në besim, Ne do t’i bashkojmë me fëmijët e tyre, ndërkohë që nuk do t’ua pakësojmë veprat aspak. Çdo njeri është peng i asaj që ka punuar.
 • وَ اَمۡدَدۡنٰہُمۡ بِفَاکِہَۃٍ وَّ لَحۡمٍ مِّمَّا یَشۡتَہُوۡنَ ﴿۲۳﴾
  52 : 23 Ne do t’i ndihmojmë ata (dhe do t’u japim) një frutë e një mish (të atillë) që ata do ta pëlqejnë.
 • یَتَنَازَعُوۡنَ فِیۡہَا کَاۡسًا لَّا لَغۡوٌ فِیۡہَا وَ لَا تَاۡثِیۡمٌ ﴿۲۴﴾
  52 : 24 Atje do t’i “rrëmbejnë” kupa njëri-tjetrit, (mirëpo) atje nuk do të ketë as kotësi, as mëkat.
 • وَ یَطُوۡفُ عَلَیۡہِمۡ غِلۡمَانٌ لَّہُمۡ کَاَنَّہُمۡ لُؤۡلُؤٌ مَّکۡنُوۡنٌ ﴿۲۵﴾
  52 : 25 Djemtë e rinj të tyre, që do të jenë porsi perla të mbuluara, do të sillen rreth tyre.
  Shpjegime
 • وَ اَقۡبَلَ بَعۡضُہُمۡ عَلٰی بَعۡضٍ یَّتَسَآءَلُوۡنَ ﴿۲۶﴾
  52 : 26 Do të dalin përpara njëri-tjetrit dhe do të pyesin për njëri-tjetrin.
 • قَالُوۡۤا اِنَّا کُنَّا قَبۡلُ فِیۡۤ اَہۡلِنَا مُشۡفِقِیۡنَ ﴿۲۷﴾
  52 : 27 Do të thonë: “Pa dyshim, përpara kësaj kemi qenë të trembur në familjet tona.
 • فَمَنَّ اللّٰہُ عَلَیۡنَا وَ وَقٰٮنَا عَذَابَ السَّمُوۡمِ ﴿۲۸﴾
  52 : 28 Allahu na bëri mirësi dhe na shpëtoi nga ndëshkimi përcëllues.
 • اِنَّا کُنَّا مِنۡ قَبۡلُ نَدۡعُوۡہُ ؕ اِنَّہٗ ہُوَ الۡبَرُّ الرَّحِیۡمُ ﴿٪۲۹﴾
  52 : 29 Sigurisht, ne edhe më parë Atij i luteshim (dhe) pikërisht, Ai është Mirëbërësi, Mëshirëbërësi.”
 • فَذَکِّرۡ فَمَاۤ اَنۡتَ بِنِعۡمَتِ رَبِّکَ بِکَاہِنٍ وَّ لَا مَجۡنُوۡنٍ ﴿ؕ۳۰﴾
  52 : 30 Andaj, këshillo! Falë bekimit të Zotit tënd, ti nuk je as fallxhor e as i çmendur.
 • اَمۡ یَقُوۡلُوۡنَ شَاعِرٌ نَّتَرَبَّصُ بِہٖ رَیۡبَ الۡمَنُوۡنِ ﴿۳۱﴾
  52 : 31 A thonë: “(Ky) është poet për të cilin presim fatkeqësitë e kohës”?!
 • قُلۡ تَرَبَّصُوۡا فَاِنِّیۡ مَعَکُمۡ مِّنَ الۡمُتَرَبِّصِیۡنَ ﴿ؕ۳۲﴾
  52 : 32 Thuaj: “Prisni, se edhe unë po pres bashkë me ju!”
 • اَمۡ تَاۡمُرُہُمۡ اَحۡلَامُہُمۡ بِہٰذَاۤ اَمۡ ہُمۡ قَوۡمٌ طَاغُوۡنَ ﴿ۚ۳۳﴾
  52 : 33 I urdhëruaka mendja e tyre për këto, apo janë një popull rebel?!
 • اَمۡ یَقُوۡلُوۡنَ تَقَوَّلَہٗ ۚ بَلۡ لَّا یُؤۡمِنُوۡنَ ﴿ۚ۳۴﴾
  52 : 34 A thonë: “E ka sajuar ai vetë”? Jo, në të vërtetë, ata nuk besojnë.
 • فَلۡیَاۡتُوۡا بِحَدِیۡثٍ مِّثۡلِہٖۤ اِنۡ کَانُوۡا صٰدِقِیۡنَ ﴿ؕ۳۵﴾
  52 : 35 Atëherë le të sjellin një vepër të ngjashme si kjo, në qoftë se thonë të vërtetën.
 • اَمۡ خُلِقُوۡا مِنۡ غَیۡرِ شَیۡءٍ اَمۡ ہُمُ الۡخٰلِقُوۡنَ ﴿ؕ۳۶﴾
  52 : 36 A u krijuan (vetvetiu) pa asgjë, apo janë ata krijuesit?!
 • اَمۡ خَلَقُوا السَّمٰوٰتِ وَ الۡاَرۡضَ ۚ بَلۡ لَّا یُوۡقِنُوۡنَ ﴿ؕ۳۷﴾
  52 : 37 A krijuan ata qiejt e tokën?! Jo, në të vërtetë, ata nuk binden.
 • اَمۡ عِنۡدَہُمۡ خَزَآئِنُ رَبِّکَ اَمۡ ہُمُ الۡمُصَۜیۡطِرُوۡنَ ﴿ؕ۳۸﴾
  52 : 38 A zotërojnë thesaret e Zotit tënd, apo janë rojtarë (mbi to)?!
 • اَمۡ لَہُمۡ سُلَّمٌ یَّسۡتَمِعُوۡنَ فِیۡہِ ۚ فَلۡیَاۡتِ مُسۡتَمِعُہُمۡ بِسُلۡطٰنٍ مُّبِیۡنٍ ﴿ؕ۳۹﴾
  52 : 39 A kanë ndonjë shkallë, (duke hipur) në të cilën dëgjojnë fjalët?! Atëherë dëgjuesi i tyre duhet të sjellë ndonjë argument të qartë.
 • اَمۡ لَہُ الۡبَنٰتُ وَ لَکُمُ الۡبَنُوۡنَ ﴿ؕ۴۰﴾
  52 : 40 A për Të qenkan bijat, kurse për ta djemtë?!
 • اَمۡ تَسۡـَٔلُہُمۡ اَجۡرًا فَہُمۡ مِّنۡ مَّغۡرَمٍ مُّثۡقَلُوۡنَ ﴿ؕ۴۱﴾
  52 : 41 A u ke kërkuar ndonjë shpërblim, që ata të jenë të rënduar nga barra?!
 • اَمۡ عِنۡدَہُمُ الۡغَیۡبُ فَہُمۡ یَکۡتُبُوۡنَ ﴿ؕ۴۲﴾
  52 : 42 A zotëruakan të padukshmen, që po e shkruajnë?!
 • اَمۡ یُرِیۡدُوۡنَ کَیۡدًا ؕ فَالَّذِیۡنَ کَفَرُوۡا ہُمُ الۡمَکِیۡدُوۡنَ ﴿ؕ۴۳﴾
  52 : 43 Apo duan të bëjnë kurth?! Atëherë (ta dinë), ata që mohuan, kundër tyre do të bëhet kurthi.
 • اَمۡ لَہُمۡ اِلٰہٌ غَیۡرُ اللّٰہِ ؕ سُبۡحٰنَ اللّٰہِ عَمَّا یُشۡرِکُوۡنَ ﴿۴۴﴾
  52 : 44 A kanë të adhurueshëm tjetër përveç Allahut?! I Pastër është Allahu nga gjithçka që ata bëjnë ortak me Të.
 • وَ اِنۡ یَّرَوۡا کِسۡفًا مِّنَ السَّمَآءِ سَاقِطًا یَّقُوۡلُوۡا سَحَابٌ مَّرۡکُوۡمٌ ﴿۴۵﴾
  52 : 45 E nëse shohin ndonjë copë prej qiellit duke rënë, do të thonë: “Qenkan re të dendura!”
 • فَذَرۡہُمۡ حَتّٰی یُلٰقُوۡا یَوۡمَہُمُ الَّذِیۡ فِیۡہِ یُصۡعَقُوۡنَ ﴿ۙ۴۶﴾
  52 : 46 Andaj, lëri ata, derisa ta shohin ditën e tyre, në të cilën do t’u bjerë vetëtima.
 • یَوۡمَ لَا یُغۡنِیۡ عَنۡہُمۡ کَیۡدُہُمۡ شَیۡئًا وَّ لَا ہُمۡ یُنۡصَرُوۡنَ ﴿ؕ۴۷﴾
  52 : 47 Ditën kur kurthi i tyre nuk do t’i shpëtojë dot aspak dhe as nuk do të ndihmohen.
 • وَ اِنَّ لِلَّذِیۡنَ ظَلَمُوۡا عَذَابًا دُوۡنَ ذٰلِکَ وَ لٰکِنَّ اَکۡثَرَہُمۡ لَا یَعۡلَمُوۡنَ ﴿۴۸﴾
  52 : 48 Dhe, sigurisht, për ata që bënë të këqija, do të ketë ndëshkim shtesë përveç kësaj, por shumica e tyre nuk dinë.
 • وَ اصۡبِرۡ لِحُکۡمِ رَبِّکَ فَاِنَّکَ بِاَعۡیُنِنَا وَ سَبِّحۡ بِحَمۡدِ رَبِّکَ حِیۡنَ تَقُوۡمُ ﴿ۙ۴۹﴾
  52 : 49 Duro për urdhrin e Zotit tënd, se ti je para Syve Tanë, dhe përkujto Zotin tënd me lavdërimin e Tij kur ngrihesh;
 • وَ مِنَ الَّیۡلِ فَسَبِّحۡہُ وَ اِدۡبَارَ النُّجُوۡمِ ﴿٪۵۰﴾
  52 : 50 edhe gjatë natës përkujtoje Atë, edhe pasi yjet perëndojnë.
Shpërndaje
Na kontaktoni ne Whatsapp :)
Shtypni këtu ju lutemWhatsApp