Surja El-Xhathije - Kurani shqip dhe arabisht. Lexo Online Kuranin, përkthim nga Origjinali
Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëbërësit.
Nuk ka të adhurueshëm tjetër përveç Allahut, Muhammedi është i Dërguari i Allahut.
Muslimanët që besojnë se Hazret Mirza Ghulam Ahmedi a.s.,
është Imam Mehdiu dhe Mesihu i Premtuar.

الجَاثیَة

El-Xhathije

Rreth Sures
 • بِسۡمِ اللّٰہِ الرَّحۡمٰنِ الرَّحِیۡمِ﴿۱﴾
  45 : 1 Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëbërësit.
 • حٰمٓ ۚ﴿۲﴾
  45 : 2 Ha.Mim. (I Lavdishëm, i Nderuar.)
 • تَنۡزِیۡلُ الۡکِتٰبِ مِنَ اللّٰہِ الۡعَزِیۡزِ الۡحَکِیۡمِ ﴿۳﴾
  45 : 3 Zbritja e Librit është prej Allahut, Mbizotëruesit, të Urtit.
 • اِنَّ فِی السَّمٰوٰتِ وَ الۡاَرۡضِ لَاٰیٰتٍ لِّلۡمُؤۡمِنِیۡنَ ؕ﴿۴﴾
  45 : 4 Pa dyshim, në qiej dhe në tokë ka shenja për besimtarët.
 • وَ فِیۡ خَلۡقِکُمۡ وَ مَا یَبُثُّ مِنۡ دَآبَّۃٍ اٰیٰتٌ لِّقَوۡمٍ یُّوۡقِنُوۡنَ ۙ﴿۵﴾
  45 : 5 Edhe në krijimin tuaj, si dhe në gjallesat që Ai përhap, ka shenja për njerëzit që binden.
 • وَ اخۡتِلَافِ الَّیۡلِ وَ النَّہَارِ وَ مَاۤ اَنۡزَلَ اللّٰہُ مِنَ السَّمَآءِ مِنۡ رِّزۡقٍ فَاَحۡیَا بِہِ الۡاَرۡضَ بَعۡدَ مَوۡتِہَا وَ تَصۡرِیۡفِ الرِّیٰحِ اٰیٰتٌ لِّقَوۡمٍ یَّعۡقِلُوۡنَ ﴿۶﴾
  45 : 6 Dhe në ndërrimin e natës e të ditës, dhe në atë që Allahu zbret si ushqim prej qiellit e më pas përmes tij ringjall tokën pas vdekjes së saj, dhe në qarkullimin e erërave, ka shenja për njerëzit që logjikojnë.
 • تِلۡکَ اٰیٰتُ اللّٰہِ نَتۡلُوۡہَا عَلَیۡکَ بِالۡحَقِّ ۚ فَبِاَیِّ حَدِیۡثٍۭ بَعۡدَ اللّٰہِ وَ اٰیٰتِہٖ یُؤۡمِنُوۡنَ ﴿۷﴾
  45 : 7 Këto janë ajetet e Allahut që Ne t’i lexojmë ty me të vërtetën. Atëherë, pas Allahut dhe ajeteve të Tij, cilën fjalë tjetër do të besojnë?
  Shpjegime
 • وَیۡلٌ لِّکُلِّ اَفَّاکٍ اَثِیۡمٍ ۙ﴿۸﴾
  45 : 8 U shkatërroftë çdo shpifës, mëkatar i madh!
 • یَّسۡمَعُ اٰیٰتِ اللّٰہِ تُتۡلٰی عَلَیۡہِ ثُمَّ یُصِرُّ مُسۡتَکۡبِرًا کَاَنۡ لَّمۡ یَسۡمَعۡہَا ۚ فَبَشِّرۡہُ بِعَذَابٍ اَلِیۡمٍ ﴿۹﴾
  45 : 9 Ai i dëgjon ajetet e Allahut që i lexohen atij, prapëseprapë këmbëngul me mendjemadhësi sikur nuk i ka dëgjuar ato. Jepi lajmin “e mirë” të një ndëshkimi të dhimbshëm!
 • وَ اِذَا عَلِمَ مِنۡ اٰیٰتِنَا شَیۡئَاۨ اتَّخَذَہَا ہُزُوًا ؕ اُولٰٓئِکَ لَہُمۡ عَذَابٌ مُّہِیۡنٌ ؕ﴿۱۰﴾
  45 : 10 Kur mëson diçka nga shenjat Tona, e merr për tallje. Të tillët do të kenë ndëshkim poshtërues.
 • مِنۡ وَّرَآئِہِمۡ جَہَنَّمُ ۚ وَ لَا یُغۡنِیۡ عَنۡہُمۡ مَّا کَسَبُوۡا شَیۡئًا وَّ لَا مَا اتَّخَذُوۡا مِنۡ دُوۡنِ اللّٰہِ اَوۡلِیَآءَ ۚ وَ لَہُمۡ عَذَابٌ عَظِیۡمٌ ﴿ؕ۱۱﴾
  45 : 11 Pas tyre është xhehenemi. Atyre nuk do t’u vlejë aspak ajo që ata kanë punuar dhe (nuk do t’u vlejnë) as miqtë që ata zgjodhën në vend të Allahut, dhe do të kenë një ndëshkim të rëndë.
 • ہٰذَا ہُدًی ۚ وَ الَّذِیۡنَ کَفَرُوۡا بِاٰیٰتِ رَبِّہِمۡ لَہُمۡ عَذَابٌ مِّنۡ رِّجۡزٍ اَلِیۡمٌ ﴿٪۱۲﴾
  45 : 12 Ky është udhëzim. Dhe ata që mohuan ajetet e Zotit të tyre, do të kenë ndëshkim të llahtarshëm (e) të dhimbshëm.
 • اَللّٰہُ الَّذِیۡ سَخَّرَ لَکُمُ الۡبَحۡرَ لِتَجۡرِیَ الۡفُلۡکُ فِیۡہِ بِاَمۡرِہٖ وَ لِتَبۡتَغُوۡا مِنۡ فَضۡلِہٖ وَ لَعَلَّکُمۡ تَشۡکُرُوۡنَ ﴿ۚ۱۳﴾
  45 : 13 Allahu është Ai që nënshtroi për ju detin që anijet të lundrojnë në të me urdhrin e Tij, që ju të kërkoni bekimet e Tij dhe që të falënderoni.
 • وَ سَخَّرَ لَکُمۡ مَّا فِی السَّمٰوٰتِ وَ مَا فِی الۡاَرۡضِ جَمِیۡعًا مِّنۡہُ ؕ اِنَّ فِیۡ ذٰلِکَ لَاٰیٰتٍ لِّقَوۡمٍ یَّتَفَکَّرُوۡنَ ﴿۱۴﴾
  45 : 14 Dhe Ai nënshtroi për ju atë që është në qiej dhe atë që është në tokë, gjithçka prej Tij. Pa dyshim, në të ka shenja për njerëzit që mendojnë.
 • قُلۡ لِّلَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡا یَغۡفِرُوۡا لِلَّذِیۡنَ لَا یَرۡجُوۡنَ اَیَّامَ اللّٰہِ لِیَجۡزِیَ قَوۡمًۢا بِمَا کَانُوۡا یَکۡسِبُوۡنَ ﴿۱۵﴾
  45 : 15 Thuaju atyre që besuan që t’i falin ata që nuk shpresojnë ditët e Allahut, që Allahu të shpërblejë (çdo) popull sipas asaj që ka punuar.
 • مَنۡ عَمِلَ صَالِحًا فَلِنَفۡسِہٖ ۚ وَ مَنۡ اَسَآءَ فَعَلَیۡہَا ۫ ثُمَّ اِلٰی رَبِّکُمۡ تُرۡجَعُوۡنَ ﴿۱۶﴾
  45 : 16 Ai që bën mirë, e bën për veten e tij, dhe ai që bën keq, e bën kundër vetes së tij. Më pas te Zoti juaj do të ktheheni.
 • وَ لَقَدۡ اٰتَیۡنَا بَنِیۡۤ اِسۡرَآءِیۡلَ الۡکِتٰبَ وَ الۡحُکۡمَ وَ النُّبُوَّۃَ وَ رَزَقۡنٰہُمۡ مِّنَ الطَّیِّبٰتِ وَ فَضَّلۡنٰہُمۡ عَلَی الۡعٰلَمِیۡنَ ﴿ۚ۱۷﴾
  45 : 17 Ne u dhamë bijve të Izraelit Librin, urtësinë dhe profetërinë, dhe i furnizuam me të pastrat dhe u dhamë epërsi mbi botët.
  Shpjegime
 • وَ اٰتَیۡنٰہُمۡ بَیِّنٰتٍ مِّنَ الۡاَمۡرِ ۚ فَمَا اخۡتَلَفُوۡۤا اِلَّا مِنۡۢ بَعۡدِ مَا جَآءَہُمُ الۡعِلۡمُ ۙ بَغۡیًۢا بَیۡنَہُمۡ ؕ اِنَّ رَبَّکَ یَقۡضِیۡ بَیۡنَہُمۡ یَوۡمَ الۡقِیٰمَۃِ فِیۡمَا کَانُوۡا فِیۡہِ یَخۡتَلِفُوۡنَ ﴿۱۸﴾
  45 : 18 U dhamë mësime të qarta të Sheriatit. Ata nuk ranë në kundërshti, përveçse për shkak të rebelimit ndaj njëri-tjetrit, pasi u kishte ardhur dija. Sigurisht, Zoti yt do të gjykojë mes tyre Ditën e Kiametit për çështjet në të cilat ata kundërshtonin.
 • ثُمَّ جَعَلۡنٰکَ عَلٰی شَرِیۡعَۃٍ مِّنَ الۡاَمۡرِ فَاتَّبِعۡہَا وَ لَا تَتَّبِعۡ اَہۡوَآءَ الَّذِیۡنَ لَا یَعۡلَمُوۡنَ ﴿۱۹﴾
  45 : 19 Më pas ty të vendosëm mbi një Sheriat të dekretuar. Ndiqe atë dhe mos ndiq dëshirat e atyre që nuk dinë.
  Shpjegime
 • اِنَّہُمۡ لَنۡ یُّغۡنُوۡا عَنۡکَ مِنَ اللّٰہِ شَیۡئًا ؕ وَ اِنَّ الظّٰلِمِیۡنَ بَعۡضُہُمۡ اَوۡلِیَآءُ بَعۡضٍ ۚ وَ اللّٰہُ وَلِیُّ الۡمُتَّقِیۡنَ ﴿۲۰﴾
  45 : 20 Ata kurrë nuk do të vlejnë për ty aspak përballë Allahut. Njëmend, të padrejtët janë miq të njëri-tjetrit, kurse Allahu është Miku i të druajturve (ndaj Tij).
 • ہٰذَا بَصَآئِرُ لِلنَّاسِ وَ ہُدًی وَّ رَحۡمَۃٌ لِّقَوۡمٍ یُّوۡقِنُوۡنَ ﴿۲۱﴾
  45 : 21 Këto janë dritësime për njerëzit, udhëzim dhe mëshirë për popullin që beson me bindje.
 • اَمۡ حَسِبَ الَّذِیۡنَ اجۡتَرَحُوا السَّیِّاٰتِ اَنۡ نَّجۡعَلَہُمۡ کَالَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡا وَ عَمِلُوا الصّٰلِحٰتِ ۙ سَوَآءً مَّحۡیَاہُمۡ وَ مَمَاتُہُمۡ ؕ سَآءَ مَا یَحۡکُمُوۡنَ ﴿٪۲۲﴾
  45 : 22 Ata që korrën të këqija, a mendojnë se do t’i bëjmë sikur ata që besuan dhe bënë të mira, (që) jeta dhe vdekja e tyre të jetë njësoj? Sa keq që gjykojnë!
 • وَ خَلَقَ اللّٰہُ السَّمٰوٰتِ وَ الۡاَرۡضَ بِالۡحَقِّ وَ لِتُجۡزٰی کُلُّ نَفۡسٍۭ بِمَا کَسَبَتۡ وَ ہُمۡ لَا یُظۡلَمُوۡنَ ﴿۲۳﴾
  45 : 23 Allahu krijoi qiejt dhe tokën me të vërtetën, që të shpërblejë çdo shpirt për atë që ka punuar, dhe atyre nuk do t’u bëhet padrejtësi.
 • اَفَرَءَیۡتَ مَنِ اتَّخَذَ اِلٰـہَہٗ ہَوٰٮہُ وَ اَضَلَّہُ اللّٰہُ عَلٰی عِلۡمٍ وَّ خَتَمَ عَلٰی سَمۡعِہٖ وَ قَلۡبِہٖ وَ جَعَلَ عَلٰی بَصَرِہٖ غِشٰوَۃً ؕ فَمَنۡ یَّہۡدِیۡہِ مِنۡۢ بَعۡدِ اللّٰہِ ؕ اَفَلَا تَذَکَّرُوۡنَ ﴿۲۴﴾
  45 : 24 A ke parë atë që dëshirën e vet e merr për ta adhuruar, dhe Allahu e devijon atë për shkak të një dijeje, ia vulos dëgjimin dhe zemrën dhe i vë perde shikimit të tij?! Pra, kush e udhëzon dot atë pas Allahut?! A nuk pranoni këshillën?!
 • وَ قَالُوۡا مَا ہِیَ اِلَّا حَیَاتُنَا الدُّنۡیَا نَمُوۡتُ وَ نَحۡیَا وَ مَا یُہۡلِکُنَاۤ اِلَّا الدَّہۡرُ ۚ وَ مَا لَہُمۡ بِذٰلِکَ مِنۡ عِلۡمٍ ۚ اِنۡ ہُمۡ اِلَّا یَظُنُّوۡنَ ﴿۲۵﴾
  45 : 25 Dhe thonë: “Nuk ka (jetë) përveç jetës së kësaj bote; vdesim e jetojmë dhe asgjë nuk na shkatërron përveç kohës!” Ndërkohë, ata nuk kanë aspak dije për këtë; ata vetëm hamendësojnë.
 • وَ اِذَا تُتۡلٰی عَلَیۡہِمۡ اٰیٰتُنَا بَیِّنٰتٍ مَّا کَانَ حُجَّتَہُمۡ اِلَّاۤ اَنۡ قَالُوا ائۡتُوۡا بِاٰبَآئِنَاۤ اِنۡ کُنۡتُمۡ صٰدِقِیۡنَ ﴿۲۶﴾
  45 : 26 Kur atyre u lexohen ajetet Tona të qarta, nuk kanë asnjë argument tjetër përveçse thonë: “Na sillni baballarët tanë, nëse jeni të vërtetë!”
 • قُلِ اللّٰہُ یُحۡیِیۡکُمۡ ثُمَّ یُمِیۡتُکُمۡ ثُمَّ یَجۡمَعُکُمۡ اِلٰی یَوۡمِ الۡقِیٰمَۃِ لَا رَیۡبَ فِیۡہِ وَ لٰکِنَّ اَکۡثَرَ النَّاسِ لَا یَعۡلَمُوۡنَ ﴿٪۲۷﴾
  45 : 27 Thuaj: Allahu ju jep jetë, më pas ju jep vdekje dhe më pas do t’ju mbledhë për Ditën e Kiametit në të cilën nuk ka asnjë dyshim. Por shumica e njerëzve nuk dinë.
 • وَ لِلّٰہِ مُلۡکُ السَّمٰوٰتِ وَ الۡاَرۡضِ ؕ وَ یَوۡمَ تَقُوۡمُ السَّاعَۃُ یَوۡمَئِذٍ یَّخۡسَرُ الۡمُبۡطِلُوۡنَ ﴿۲۸﴾
  45 : 28 Allahut i përket sundimi i qiejve dhe i tokës. Dhe ditën kur do të vendoset Ora, atë ditë do të humbasin gënjeshtarët.
 • وَ تَرٰی کُلَّ اُمَّۃٍ جَاثِیَۃً ۟ کُلُّ اُمَّۃٍ تُدۡعٰۤی اِلٰی کِتٰبِہَا ؕ اَلۡیَوۡمَ تُجۡزَوۡنَ مَا کُنۡتُمۡ تَعۡمَلُوۡنَ ﴿۲۹﴾
  45 : 29 Dhe ti do të shohësh çdo popull të gjunjëzuar. Çdo popull do të thirret drejt Librit të tij. “Sot do të shpërbleheni për atë që bënit.
 • ہٰذَا کِتٰبُنَا یَنۡطِقُ عَلَیۡکُمۡ بِالۡحَقِّ ؕ اِنَّا کُنَّا نَسۡتَنۡسِخُ مَا کُنۡتُمۡ تَعۡمَلُوۡنَ ﴿۳۰﴾
  45 : 30 Ky është Libri ynë që do të flasë kundër jush me vërtetësi. Ne shënonim çdo gjë që bënit.”
 • فَاَمَّا الَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡا وَ عَمِلُوا الصّٰلِحٰتِ فَیُدۡخِلُہُمۡ رَبُّہُمۡ فِیۡ رَحۡمَتِہٖ ؕ ذٰلِکَ ہُوَ الۡفَوۡزُ الۡمُبِیۡنُ ﴿۳۱﴾
  45 : 31 Atëherë ata që besuan dhe bënë të mira, Zoti i tyre do t’i marrë në mëshirën e Tij. Ky pikërisht është suksesi i qartë.
 • وَ اَمَّا الَّذِیۡنَ کَفَرُوۡا ۟ اَفَلَمۡ تَکُنۡ اٰیٰتِیۡ تُتۡلٰی عَلَیۡکُمۡ فَاسۡتَکۡبَرۡتُمۡ وَ کُنۡتُمۡ قَوۡمًا مُّجۡرِمِیۡنَ ﴿۳۲﴾
  45 : 32 Kurse atyre që mohuan (do t’u thuhet): “A nuk ju lexoheshin ajetet e Mia?! E ju sërish u treguat mendjemëdhenj dhe ishit një popull fajtor!”
 • وَ اِذَا قِیۡلَ اِنَّ وَعۡدَ اللّٰہِ حَقٌّ وَّ السَّاعَۃُ لَا رَیۡبَ فِیۡہَا قُلۡتُمۡ مَّا نَدۡرِیۡ مَا السَّاعَۃُ ۙ اِنۡ نَّظُنُّ اِلَّا ظَنًّا وَّ مَا نَحۡنُ بِمُسۡتَیۡقِنِیۡنَ ﴿۳۳﴾
  45 : 33 Dhe kur thuhej: “Premtimi i Allahut pa dyshim është i vërtetë dhe se nuk ka aspak dyshim në Orën”, thoshit: “Nuk dimë ç’ka është Ora; ne nuk mendojmë më tepër se hamendje dhe nuk bindemi”.
 • وَ بَدَا لَہُمۡ سَیِّاٰتُ مَا عَمِلُوۡا وَ حَاقَ بِہِمۡ مَّا کَانُوۡا بِہٖ یَسۡتَہۡزِءُوۡنَ ﴿۳۴﴾
  45 : 34 Atyre do t’u zbulohen të këqijat që ata bënë dhe do t’i rrethojë ajo që ata përqeshnin.
 • وَ قِیۡلَ الۡیَوۡمَ نَنۡسٰکُمۡ کَمَا نَسِیۡتُمۡ لِقَآءَ یَوۡمِکُمۡ ہٰذَا وَ مَاۡوٰٮکُمُ النَّارُ وَ مَا لَکُمۡ مِّنۡ نّٰصِرِیۡنَ ﴿۳۵﴾
  45 : 35 Dhe do t’u thuhet: “Sot Ne do t’ju harrojmë ashtu siç ju e kishit harruar takimin e kësaj dite; streha juaj do të jetë zjarri dhe ju nuk do të keni asnjë ndihmës.
 • ذٰلِکُمۡ بِاَنَّکُمُ اتَّخَذۡتُمۡ اٰیٰتِ اللّٰہِ ہُزُوًا وَّ غَرَّتۡکُمُ الۡحَیٰوۃُ الدُّنۡیَا ۚ فَالۡیَوۡمَ لَا یُخۡرَجُوۡنَ مِنۡہَا وَ لَا ہُمۡ یُسۡتَعۡتَبُوۡنَ ﴿۳۶﴾
  45 : 36 Kjo për arsye se ju i morët për tallje shenjat e Allahut dhe ju mashtroi jeta e dynjasë.” Andaj, sot ata nuk do të nxirren prej tij (pra, prej zjarrit) dhe as nuk do të mund të kërkojnë falje.
 • فَلِلّٰہِ الۡحَمۡدُ رَبِّ السَّمٰوٰتِ وَ رَبِّ الۡاَرۡضِ رَبِّ الۡعٰلَمِیۡنَ ﴿۳۷﴾
  45 : 37 Pra, Allahut i përket lavdia, Zotit të qiejve dhe Zotit të tokës, Zotit të botëve.
 • وَ لَہُ الۡکِبۡرِیَآءُ فِی السَّمٰوٰتِ وَ الۡاَرۡضِ ۪ وَ ہُوَ الۡعَزِیۡزُ الۡحَکِیۡمُ ﴿٪۳۸﴾
  45 : 38 Dhe Atij i përket madhështia në qiej e tokë dhe Ai është Mbizotëruesi, i Urti.
Shpërndaje
Na kontaktoni ne Whatsapp :)
Shtypni këtu ju lutemWhatsApp