Surja Merjem - Kurani shqip dhe arabisht. Lexo Online Kuranin, përkthim nga Origjinali
Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëbërësit.
Nuk ka të adhurueshëm tjetër përveç Allahut, Muhammedi është i Dërguari i Allahut.
Muslimanët që besojnë se Hazret Mirza Ghulam Ahmedi a.s.,
është Imam Mehdiu dhe Mesihu i Premtuar.

مَریَم

Merjem

 • بِسۡمِ اللّٰہِ الرَّحۡمٰنِ الرَّحِیۡمِ﴿۱﴾
  19 : 1 Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëbërësit.
 • کٓہٰیٰعٓصٓ ۟﴿ۚ۲﴾
  19 : 2 Kaf.Ha.Ja.Ajn.Sad. (Ti je i Mjaftueshëm dhe Udhëzues, o i Dijshëm dhe i Vërtetë!)
 • ذِکۡرُ رَحۡمَتِ رَبِّکَ عَبۡدَہٗ زَکَرِیَّا ۖ﴿ۚ۳﴾
  19 : 3 Përmendja e mëshirës së Zotit tënd ndaj robit të Tij, Zakarijasë.
 • اِذۡ نَادٰی رَبَّہٗ نِدَآءً خَفِیًّا ﴿۴﴾
  19 : 4 Kur ai e thirri Zotin e tij me zë të ulët.
 • قَالَ رَبِّ اِنِّیۡ وَہَنَ الۡعَظۡمُ مِنِّیۡ وَ اشۡتَعَلَ الرَّاۡسُ شَیۡبًا وَّ لَمۡ اَکُنۡۢ بِدُعَآئِکَ رَبِّ شَقِیًّا ﴿۵﴾
  19 : 5 Tha: “O Zoti im! Eshtrat më janë dobësuar. Koka më është zbardhur nga thinjat, por, o Zoti im, kurrë nuk kam dalë i pafat kur të jam lutur Ty.
 • وَ اِنِّیۡ خِفۡتُ الۡمَوَالِیَ مِنۡ وَّرَآءِیۡ وَ کَانَتِ امۡرَاَتِیۡ عَاقِرًا فَہَبۡ لِیۡ مِنۡ لَّدُنۡکَ وَلِیًّا ۙ﴿۶﴾
  19 : 6 Dhe unë kam frikë nga të afërmit e mi pas meje, ndërsa gruan e kam shterpë. Pra, dhuromë prej Teje një trashëgimtar;
 • یَّرِثُنِیۡ وَ یَرِثُ مِنۡ اٰلِ یَعۡقُوۡبَ ٭ۖ وَ اجۡعَلۡہُ رَبِّ رَضِیًّا ﴿۷﴾
  19 : 7 që të më trashëgojë edhe mua dhe të trashëgojë edhe familjen e Jakubit. Dhe, o Zoti im, bëje atë shumë të pëlqyer!”
 • یٰزَکَرِیَّاۤ اِنَّا نُبَشِّرُکَ بِغُلٰمِ ۣاسۡمُہٗ یَحۡیٰی ۙ لَمۡ نَجۡعَلۡ لَّہٗ مِنۡ قَبۡلُ سَمِیًّا ﴿۸﴾
  19 : 8 “O Zakarija! Ne të japim lajmin e mirë të një djali, që do të ketë emrin Jahja; nuk i kemi dhënë këtë emër askujt më parë.”
 • قَالَ رَبِّ اَنّٰی یَکُوۡنُ لِیۡ غُلٰمٌ وَّ کَانَتِ امۡرَاَتِیۡ عَاقِرًا وَّ قَدۡ بَلَغۡتُ مِنَ الۡکِبَرِ عِتِیًّا ﴿۹﴾
  19 : 9 Ai tha: “O Zoti im! Si mund të kem unë djalë, ndërkohë që gruaja ime është shterpë dhe unë kam kaluar në pleqërinë e skajshme?!”
 • قَالَ کَذٰلِکَ ۚ قَالَ رَبُّکَ ہُوَ عَلَیَّ ہَیِّنٌ وَّ قَدۡ خَلَقۡتُکَ مِنۡ قَبۡلُ وَ لَمۡ تَکُ شَیۡئًا ﴿۱۰﴾
  19 : 10 “Kështu është”, tha ai. Zoti yt tha: “Kjo është e lehtë për Mua. Edhe ty të kam krijuar më parë, kur ti ishe asgjë.”
 • قَالَ رَبِّ اجۡعَلۡ لِّیۡۤ اٰیَۃً ؕ قَالَ اٰیَتُکَ اَلَّا تُکَلِّمَ النَّاسَ ثَلٰثَ لَیَالٍ سَوِیًّا ﴿۱۱﴾
  19 : 11 (Zakarija) tha: “O Zoti im! Caktomë ndonjë shenjë.” Ai tha: “Shenja jote është të mos u flasësh njerëzve tri net rresht.”
 • فَخَرَجَ عَلٰی قَوۡمِہٖ مِنَ الۡمِحۡرَابِ فَاَوۡحٰۤی اِلَیۡہِمۡ اَنۡ سَبِّحُوۡا بُکۡرَۃً وَّ عَشِیًّا ﴿۱۲﴾
  19 : 12 Atëherë ai doli nga mihrabi para popullit të tij, u tha me shenjë: “Përkujtoni Zotin në mëngjes e në mbrëmje.”
 • یٰیَحۡیٰی خُذِ الۡکِتٰبَ بِقُوَّۃٍ ؕ وَ اٰتَیۡنٰہُ الۡحُکۡمَ صَبِیًّا ﴿ۙ۱۳﴾
  19 : 13 “O Jahja! Kape Librin fuqimisht!” Ne ia dhamë urtësinë që në vogëli.
 • وَّ حَنَانًا مِّنۡ لَّدُنَّا وَ زَکٰوۃً ؕ وَ کَانَ تَقِیًّا ﴿ۙ۱۴﴾
  19 : 14 Gjithashtu (i dhuruam) prej Vetes butësinë dhe dëlirësinë. Ai ishte i vetëpërmbajtur;
 • وَّ بَرًّۢا بِوَالِدَیۡہِ وَ لَمۡ یَکُنۡ جَبَّارًا عَصِیًّا ﴿۱۵﴾
  19 : 15 i sjellshëm ndaj prindërve të tij dhe kurrë nuk ishte i rreptë (ose) i pabindur.
 • وَ سَلٰمٌ عَلَیۡہِ یَوۡمَ وُلِدَ وَ یَوۡمَ یَمُوۡتُ وَ یَوۡمَ یُبۡعَثُ حَیًّا ﴿٪۱۶﴾
  19 : 16 Dhe paqe ishte mbi të ditën kur lindi, ditën kur do të vdesë dhe ditën kur do të ringjallet.
 • وَ اذۡکُرۡ فِی الۡکِتٰبِ مَرۡیَمَ ۘ اِذِ انۡتَبَذَتۡ مِنۡ اَہۡلِہَا مَکَانًا شَرۡقِیًّا ﴿ۙ۱۷﴾
  19 : 17 Dhe përmende në (këtë) Libër Merjemen; kur ajo u largua nga familja e saj në drejtim të lindjes.
 • فَاتَّخَذَتۡ مِنۡ دُوۡنِہِمۡ حِجَابًا ۪۟ فَاَرۡسَلۡنَاۤ اِلَیۡہَا رُوۡحَنَا فَتَمَثَّلَ لَہَا بَشَرًا سَوِیًّا ﴿۱۸﴾
  19 : 18 Ajo vuri perde mes vetes dhe atyre, atëherë Ne i dërguam engjëllin Tonë dhe ai iu shëmbëllye me një njeri të përsosur.
 • قَالَتۡ اِنِّیۡۤ اَعُوۡذُ بِالرَّحۡمٰنِ مِنۡکَ اِنۡ کُنۡتَ تَقِیًّا ﴿۱۹﴾
  19 : 19 Ajo tha: “Njëmend, kërkoj mbrojtjen e të Gjithëmëshirshmit prej teje, nëse ke druajtje (ndaj Tij).”
 • قَالَ اِنَّمَاۤ اَنَا رَسُوۡلُ رَبِّکِ ٭ۖ لِاَہَبَ لَکِ غُلٰمًا زَکِیًّا ﴿۲۰﴾
  19 : 20 Ai tha: “Jam i dërguari i Zotit tënd, që të të dhuroj një djalë të dëlirë.”
 • قَالَتۡ اَنّٰی یَکُوۡنُ لِیۡ غُلٰمٌ وَّ لَمۡ یَمۡسَسۡنِیۡ بَشَرٌ وَّ لَمۡ اَکُ بَغِیًّا ﴿۲۱﴾
  19 : 21 Ajo tha: “Si mund të kem unë djalë kur nuk më ka prekur njeri dhe as nuk jam e pandershme?!”
 • قَالَ کَذٰلِکِ ۚ قَالَ رَبُّکِ ہُوَ عَلَیَّ ہَیِّنٌ ۚ وَ لِنَجۡعَلَہٗۤ اٰیَۃً لِّلنَّاسِ وَ رَحۡمَۃً مِّنَّا ۚ وَ کَانَ اَمۡرًا مَّقۡضِیًّا ﴿۲۲﴾
  19 : 22 “Kështu është”, tha ai. Zoti yt tha: “Kjo është e lehtë për Mua dhe (Ne do ta krijojmë), që ta bëjmë atë shenjë për njerëzit dhe mëshirë prej Nesh. Kjo është një çështje e kryer.”
 • فَحَمَلَتۡہُ فَانۡتَبَذَتۡ بِہٖ مَکَانًا قَصِیًّا ﴿۲۳﴾
  19 : 23 Ajo e mbarti atë dhe u tërhoq me të në një vend të largët.
 • فَاَجَآءَہَا الۡمَخَاضُ اِلٰی جِذۡعِ النَّخۡلَۃِ ۚ قَالَتۡ یٰلَیۡتَنِیۡ مِتُّ قَبۡلَ ہٰذَا وَ کُنۡتُ نَسۡیًا مَّنۡسِیًّا ﴿۲۴﴾
  19 : 24 Dhimbjet e lindjes e çuan drejt një trungu hurme. Tha: “Mjerë unë! Sikur të kisha vdekur përpara kësaj dhe të isha tërësisht e harruar!”
 • فَنَادٰٮہَا مِنۡ تَحۡتِہَاۤ اَلَّا تَحۡزَنِیۡ قَدۡ جَعَلَ رَبُّکِ تَحۡتَکِ سَرِیًّا ﴿۲۵﴾
  19 : 25 Atëherë e thirri (një thirrës) nga poshtë: “Mos u brengos! Zoti yt ka bërë të rrjedhë një burim poshtë teje.
 • وَ ہُزِّیۡۤ اِلَیۡکِ بِجِذۡعِ النَّخۡلَۃِ تُسٰقِطۡ عَلَیۡکِ رُطَبًا جَنِیًّا ﴿۫۲۶﴾
  19 : 26 Dhe shkunde trungun e hurmës drejt vetes, do të të lëshojë hurma të freskëta.
 • فَکُلِیۡ وَ اشۡرَبِیۡ وَ قَرِّیۡ عَیۡنًا ۚ فَاِمَّا تَرَیِنَّ مِنَ الۡبَشَرِ اَحَدًا ۙ فَقُوۡلِیۡۤ اِنِّیۡ نَذَرۡتُ لِلرَّحۡمٰنِ صَوۡمًا فَلَنۡ اُکَلِّمَ الۡیَوۡمَ اِنۡسِیًّا ﴿ۚ۲۷﴾
  19 : 27 Ha, pi dhe qetëso sytë. Nëse shikon ndonjë njeri, thuaji: Kam agjëruar për hir të të Gjithëmëshirshmit, andaj, nuk do t’i flas njeriu sot.”
 • فَاَتَتۡ بِہٖ قَوۡمَہَا تَحۡمِلُہٗ ؕ قَالُوۡا یٰمَرۡیَمُ لَقَدۡ جِئۡتِ شَیۡئًا فَرِیًّا ﴿۲۸﴾
  19 : 28 Më pas, ajo erdhi me të te populli i saj, duke e mbartur atë. Ata thanë: “O Merjeme! Paske bërë një gjë të turpshme!
 • یٰۤاُخۡتَ ہٰرُوۡنَ مَا کَانَ اَبُوۡکِ امۡرَ اَ سَوۡءٍ وَّ مَا کَانَتۡ اُمُّکِ بَغِیًّا ﴿ۖۚ۲۹﴾
  19 : 29 Oj motra e Harunit! Babai yt nuk ishte njeri i keq e as nëna jote nuk ishte e pandershme!”
 • فَاَشَارَتۡ اِلَیۡہِ ؕ قَالُوۡا کَیۡفَ نُکَلِّمُ مَنۡ کَانَ فِی الۡمَہۡدِ صَبِیًّا ﴿۳۰﴾
  19 : 30 Ajo drejtoi tek ai. Ata thanë: “Si mund të flasim me atë që është fëmijë në djep?!”
 • قَالَ اِنِّیۡ عَبۡدُ اللّٰہِ ۟ؕ اٰتٰنِیَ الۡکِتٰبَ وَ جَعَلَنِیۡ نَبِیًّا ﴿ۙ۳۱﴾
  19 : 31 (Isai) tha: “Unë jam robi i Allahut; Ai më dha Librin dhe më bëri profet;
 • وَّ جَعَلَنِیۡ مُبٰرَکًا اَیۡنَ مَا کُنۡتُ ۪ وَ اَوۡصٰنِیۡ بِالصَّلٰوۃِ وَ الزَّکٰوۃِ مَا دُمۡتُ حَیًّا ﴿۪ۖ۳۲﴾
  19 : 32 më bëri të bekuar kudo që të jem dhe më porositi për namazin dhe zekatin gjersa të jem i gjallë;
 • وَّ بَرًّۢا بِوَالِدَتِیۡ ۫ وَ لَمۡ یَجۡعَلۡنِیۡ جَبَّارًا شَقِیًّا ﴿۳۳﴾
  19 : 33 (më bëri) të sjellshëm ndaj nënës sime dhe nuk më bëri të rreptë (ose) të pabindur.
 • وَ السَّلٰمُ عَلَیَّ یَوۡمَ وُلِدۡتُّ وَ یَوۡمَ اَمُوۡتُ وَ یَوۡمَ اُبۡعَثُ حَیًّا ﴿۳۴﴾
  19 : 34 Dhe paqja është mbi mua ditën kur kam lindur, ditën kur do të vdes dhe ditën kur do të ringjallem”.
 • ذٰلِکَ عِیۡسَی ابۡنُ مَرۡیَمَ ۚ قَوۡلَ الۡحَقِّ الَّذِیۡ فِیۡہِ یَمۡتَرُوۡنَ ﴿۳۵﴾
  19 : 35 Ky është Isai biri i Merjemes. (Dhe kjo është) fjala e vërtetë në të cilën ata dyshojnë.
 • مَا کَانَ لِلّٰہِ اَنۡ یَّتَّخِذَ مِنۡ وَّلَدٍ ۙ سُبۡحٰنَہٗ ؕ اِذَا قَضٰۤی اَمۡرًا فَاِنَّمَا یَقُوۡلُ لَہٗ کُنۡ فَیَکُوۡنُ ﴿ؕ۳۶﴾
  19 : 36 Nuk i shkon Allahut të marrë bir. I Shenjtë është Ai! Kur vendos një çështje, Ai për të vetëm thotë: “Bëhu!”, dhe ajo bëhet.
 • وَ اِنَّ اللّٰہَ رَبِّیۡ وَ رَبُّکُمۡ فَاعۡبُدُوۡہُ ؕ ہٰذَا صِرَاطٌ مُّسۡتَقِیۡمٌ ﴿۳۷﴾
  19 : 37 Sigurisht, Allahu është Zoti im dhe Zoti juaj, prandaj, Atë adhurojeni. Kjo është rrugë e drejtë.
 • فَاخۡتَلَفَ الۡاَحۡزَابُ مِنۡۢ بَیۡنِہِمۡ ۚ فَوَیۡلٌ لِّلَّذِیۡنَ کَفَرُوۡا مِنۡ مَّشۡہَدِ یَوۡمٍ عَظِیۡمٍ ﴿۳۸﴾
  19 : 38 Por, grupet brenda tyre kundërshtuan. Shkatërrim për mohuesit nëpërmjet paraqitjes (së tyre) në një ditë të rëndë!
 • اَسۡمِعۡ بِہِمۡ وَ اَبۡصِرۡ ۙ یَوۡمَ یَاۡتُوۡنَنَا لٰکِنِ الظّٰلِمُوۡنَ الۡیَوۡمَ فِیۡ ضَلٰلٍ مُّبِیۡنٍ ﴿۳۹﴾
  19 : 39 Sa mirë do të dëgjojnë ata dhe sa mirë do të shohin ditën kur do të vijnë te Ne! Ndonëse sot keqbërësit janë në humbje të qartë!
 • وَ اَنۡذِرۡہُمۡ یَوۡمَ الۡحَسۡرَۃِ اِذۡ قُضِیَ الۡاَمۡرُ ۘ وَ ہُمۡ فِیۡ غَفۡلَۃٍ وَّ ہُمۡ لَا یُؤۡمِنُوۡنَ ﴿۴۰﴾
  19 : 40 Alarmoji ata nga dita e dëshpërimit, kur të jetë dhënë vendimi, ndonëse ata janë në shkujdesje dhe nuk besojnë.
 • اِنَّا نَحۡنُ نَرِثُ الۡاَرۡضَ وَ مَنۡ عَلَیۡہَا وَ اِلَیۡنَا یُرۡجَعُوۡنَ ﴿٪۴۱﴾
  19 : 41 Pa dyshim, Ne e trashëgojmë tokën dhe këdo që është mbi të, dhe te Ne ata do të kthehen.
 • وَ اذۡکُرۡ فِی الۡکِتٰبِ اِبۡرٰہِیۡمَ ۬ؕ اِنَّہٗ کَانَ صِدِّیۡقًا نَّبِیًّا ﴿۴۲﴾
  19 : 42 Dhe përmende në (këtë) Libër Ibrahimin. Përnjëmend, ai ishte i vërtetë (dhe) profet.
 • اِذۡ قَالَ لِاَبِیۡہِ یٰۤاَبَتِ لِمَ تَعۡبُدُ مَا لَا یَسۡمَعُ وَ لَا یُبۡصِرُ وَ لَا یُغۡنِیۡ عَنۡکَ شَیۡئًا ﴿۴۳﴾
  19 : 43 Kur ai i tha babait të tij: “O babai im! Pse adhuron diçka që as nuk dëgjon, as nuk shikon dhe as nuk të kryen ndonjë punë?
 • یٰۤاَبَتِ اِنِّیۡ قَدۡ جَآءَنِیۡ مِنَ الۡعِلۡمِ مَا لَمۡ یَاۡتِکَ فَاتَّبِعۡنِیۡۤ اَہۡدِکَ صِرَاطًا سَوِیًّا ﴿۴۴﴾
  19 : 44 O babai im! Me të vërtetë mua më ka ardhur dija që ty nuk të ka ardhur, prandaj më ndiq mua, unë do të të prij në rrugë të saktë.
 • یٰۤاَبَتِ لَا تَعۡبُدِ الشَّیۡطٰنَ ؕ اِنَّ الشَّیۡطٰنَ کَانَ لِلرَّحۡمٰنِ عَصِیًّا ﴿۴۵﴾
  19 : 45 O babai im! Mos adhuro djallin! Njëmend, djalli është mosbindës ndaj të Gjithëmëshirshmit.
 • یٰۤاَبَتِ اِنِّیۡۤ اَخَافُ اَنۡ یَّمَسَّکَ عَذَابٌ مِّنَ الرَّحۡمٰنِ فَتَکُوۡنَ لِلشَّیۡطٰنِ وَلِیًّا ﴿۴۶﴾
  19 : 46 O babai im! Kam frikë që do të të prekë ndonjë ndëshkim prej të Gjithëmëshirshmit dhe ti (atëherë) do të dalësh shok i djallit.”
 • قَالَ اَرَاغِبٌ اَنۡتَ عَنۡ اٰلِہَتِیۡ یٰۤـاِبۡرٰہِیۡمُ ۚ لَئِنۡ لَّمۡ تَنۡتَہِ لَاَرۡجُمَنَّکَ وَ اہۡجُرۡنِیۡ مَلِیًّا ﴿۴۷﴾
  19 : 47 Ai tha: “Po ti, a u shmangesh zotave të mi, o Ibrahim?! Po nuk hoqe dorë, unë përnjëmend do të të gurëzoj! Largohu prej meje për një kohë të gjatë!”
 • قَالَ سَلٰمٌ عَلَیۡکَ ۚ سَاَسۡتَغۡفِرُ لَکَ رَبِّیۡ ؕ اِنَّہٗ کَانَ بِیۡ حَفِیًّا ﴿۴۸﴾
  19 : 48 (Ibrahimi) tha: “Paqe qoftë mbi ty! Unë do t’i kërkoj falje Zotit tim për ty. Ai është Bamirës ndaj meje.
 • وَ اَعۡتَزِلُکُمۡ وَ مَا تَدۡعُوۡنَ مِنۡ دُوۡنِ اللّٰہِ وَ اَدۡعُوۡا رَبِّیۡ ۫ۖ عَسٰۤی اَلَّاۤ اَکُوۡنَ بِدُعَآءِ رَبِّیۡ شَقِیًّا ﴿۴۹﴾
  19 : 49 Unë do t’ju largohem juve dhe atyre që adhuroni në vend të Allahut dhe do t’i lutem Zotit tim. Mundet të mos dalë i pafat me lutjen time ndaj Zotit tim.”
 • فَلَمَّا اعۡتَزَلَہُمۡ وَ مَا یَعۡبُدُوۡنَ مِنۡ دُوۡنِ اللّٰہِ ۙ وَہَبۡنَا لَہٗۤ اِسۡحٰقَ وَ یَعۡقُوۡبَ ؕ وَ کُلًّا جَعَلۡنَا نَبِیًّا ﴿۵۰﴾
  19 : 50 Dhe kur ai iu largua këtyre dhe atyre që ata adhuronin në vend të Allahut, Ne i dhuruam Is’hakun dhe Jakubin, dhe të gjithë këta i bëmë profetë.
 • وَ وَہَبۡنَا لَہُمۡ مِّنۡ رَّحۡمَتِنَا وَ جَعَلۡنَا لَہُمۡ لِسَانَ صِدۡقٍ عَلِیًّا ﴿٪۵۱﴾
  19 : 51 Këtyre u dhuruam mëshirën Tonë dhe lamë për ta një famë të vërtetë, të lartë.
 • وَ اذۡکُرۡ فِی الۡکِتٰبِ مُوۡسٰۤی ۫ اِنَّہٗ کَانَ مُخۡلَصًا وَّ کَانَ رَسُوۡلًا نَّبِیًّا ﴿۵۲﴾
  19 : 52 Dhe përmende në (këtë) Libër Musain. Pa dyshim, ai ishte i përzgjedhur dhe ishte i Dërguar (dhe) Profet.
 • وَ نَادَیۡنٰہُ مِنۡ جَانِبِ الطُّوۡرِ الۡاَیۡمَنِ وَ قَرَّبۡنٰہُ نَجِیًّا ﴿۵۳﴾
  19 : 53 Ne e thirrëm nga ana e djathtë e Turit dhe e afruam me pëshpëritje.
 • وَ وَہَبۡنَا لَہٗ مِنۡ رَّحۡمَتِنَاۤ اَخَاہُ ہٰرُوۡنَ نَبِیًّا ﴿۵۴﴾
  19 : 54 Atij i dhuruam përmes mëshirës Sonë vëllanë e tij, Harunin si profet.
 • وَ اذۡکُرۡ فِی الۡکِتٰبِ اِسۡمٰعِیۡلَ ۫ اِنَّہٗ کَانَ صَادِقَ الۡوَعۡدِ وَ کَانَ رَسُوۡلًا نَّبِیًّا ﴿ۚ۵۵﴾
  19 : 55 Përmende në (këtë) Libër edhe Ismailin. Pa dyshim, ai mbante premtimin dhe ishte i Dërguar (dhe) Profet.
 • وَ کَانَ یَاۡمُرُ اَہۡلَہٗ بِالصَّلٰوۃِ وَ الزَّکٰوۃِ ۪ وَ کَانَ عِنۡدَ رَبِّہٖ مَرۡضِیًّا ﴿۵۶﴾
  19 : 56 Ai porosiste njerëzit e shtëpisë së tij për namazin dhe zekatin dhe ishte shumë i dashur pranë Zotit të tij.
 • وَ اذۡکُرۡ فِی الۡکِتٰبِ اِدۡرِیۡسَ ۫ اِنَّہٗ کَانَ صِدِّیۡقًا نَّبِیًّا ﴿٭ۙ۵۷﴾
  19 : 57 Përmende në (këtë) Libër edhe Idrisin. Ai ishte Profet (dhe) i vërtetë.
 • وَّ رَفَعۡنٰہُ مَکَانًا عَلِیًّا ﴿۵۸﴾
  19 : 58 Ne e ngritëm atë në një vend të lartë.
 • اُولٰٓئِکَ الَّذِیۡنَ اَنۡعَمَ اللّٰہُ عَلَیۡہِمۡ مِّنَ النَّبِیّٖنَ مِنۡ ذُرِّیَّۃِ اٰدَمَ ٭ وَ مِمَّنۡ حَمَلۡنَا مَعَ نُوۡحٍ ۫ وَّ مِنۡ ذُرِّیَّۃِ اِبۡرٰہِیۡمَ وَ اِسۡرَآءِیۡلَ ۫ وَ مِمَّنۡ ہَدَیۡنَا وَ اجۡتَبَیۡنَا ؕ اِذَا تُتۡلٰی عَلَیۡہِمۡ اٰیٰتُ الرَّحۡمٰنِ خَرُّوۡا سُجَّدًا وَّ بُکِیًّا ﴿ٛ۵۹﴾
  19 : 59 Pikërisht këta ishin që Allahu i bekoi, që ishin Profetë prej pasardhësve të Ademit dhe prej atyre që mbartëm bashkë me Nuhun dhe prej pasardhësve të Ibrahimit, të Izraelit dhe prej atyre që Ne i udhëzuam dhe i zgjodhëm. Kur atyre u lexoheshin ajetet e të Gjithëmëshirshmit, ata binin duke bërë sexhde dhe duke qarë.
 • فَخَلَفَ مِنۡۢ بَعۡدِہِمۡ خَلۡفٌ اَضَاعُوا الصَّلٰوۃَ وَ اتَّبَعُوا الشَّہَوٰتِ فَسَوۡفَ یَلۡقَوۡنَ غَیًّا ﴿ۙ۶۰﴾
  19 : 60 Pastaj, ata u zëvendësuan nga brezni (të tjera) që prishën namazin dhe ndoqën dëshirat e veta. Ata patjetër do ta gjejnë pasojën e devijimit (të tyre),
 • اِلَّا مَنۡ تَابَ وَ اٰمَنَ وَ عَمِلَ صَالِحًا فَاُولٰٓئِکَ یَدۡخُلُوۡنَ الۡجَنَّۃَ وَ لَا یُظۡلَمُوۡنَ شَیۡئًا ﴿ۙ۶۱﴾
  19 : 61 përveç atyre që u penduan, besuan dhe bënë të mira. Pikërisht këta do të hyjnë në xhenet dhe atyre nuk do t’u bëhet padrejtësi aspak.
 • جَنّٰتِ عَدۡنِ ۣالَّتِیۡ وَعَدَ الرَّحۡمٰنُ عِبَادَہٗ بِالۡغَیۡبِ ؕ اِنَّہٗ کَانَ وَعۡدُہٗ مَاۡتِیًّا ﴿۶۲﴾
  19 : 62 (Do të jenë) në xhenetet e përhershme, që u premtoi i Gjithëmëshirshmi robërve të Tij përmes së padukshmes. Sigurisht, premtimi i Tij përmbushet.
 • لَا یَسۡمَعُوۡنَ فِیۡہَا لَغۡوًا اِلَّا سَلٰمًا ؕ وَ لَہُمۡ رِزۡقُہُمۡ فِیۡہَا بُکۡرَۃً وَّ عَشِیًّا ﴿۶۳﴾
  19 : 63 Ata nuk do të dëgjojnë në to asnjë kotësi, por vetëm paqe dhe në to do të kenë ushqimin e tyre në mëngjes e në mbrëmje.
 • تِلۡکَ الۡجَنَّۃُ الَّتِیۡ نُوۡرِثُ مِنۡ عِبَادِنَا مَنۡ کَانَ تَقِیًّا ﴿۶۴﴾
  19 : 64 Ky është xheneti, të cilin do t’ia trashëgojmë kujtdo prej robërve Tanë që ka druajtje (ndaj Nesh).
 • وَ مَا نَتَنَزَّلُ اِلَّا بِاَمۡرِ رَبِّکَ ۚ لَہٗ مَا بَیۡنَ اَیۡدِیۡنَا وَ مَا خَلۡفَنَا وَ مَا بَیۡنَ ذٰلِکَ ۚ وَ مَا کَانَ رَبُّکَ نَسِیًّا ﴿ۚ۶۵﴾
  19 : 65 (Engjëjt thonë:) Ne nuk zbresim përveçse me urdhrin e Zotit tënd; e Atij është ajo që është para nesh, ajo që është pas nesh dhe ajo që është mes kësaj; dhe Zoti yt nuk harron.
 • رَبُّ السَّمٰوٰتِ وَ الۡاَرۡضِ وَ مَا بَیۡنَہُمَا فَاعۡبُدۡہُ وَ اصۡطَبِرۡ لِعِبَادَتِہٖ ؕ ہَلۡ تَعۡلَمُ لَہٗ سَمِیًّا ﴿٪۶۶﴾
  19 : 66 Ai është Zoti i qiejve dhe i tokës dhe i asaj që është mes të dyjave. Prandaj, Atë adhuroje dhe qëndro i duruar në adhurimin e Tij. A di ndonjë emnak të Tij?!
 • وَ یَقُوۡلُ الۡاِنۡسَانُ ءَ اِذَا مَا مِتُّ لَسَوۡفَ اُخۡرَجُ حَیًّا ﴿۶۷﴾
  19 : 67 Thotë njeriu: “Kur do të vdes, a do të nxirrem sërish i gjallë?!”
 • اَوَ لَا یَذۡکُرُ الۡاِنۡسَانُ اَنَّا خَلَقۡنٰہُ مِنۡ قَبۡلُ وَ لَمۡ یَکُ شَیۡئًا ﴿۶۸﴾
  19 : 68 A nuk e kujton njeriu që Ne e krijuam atë edhe më parë, kur ai ishte asgjë?!
 • فَوَ رَبِّکَ لَنَحۡشُرَنَّہُمۡ وَ الشَّیٰطِیۡنَ ثُمَّ لَنُحۡضِرَنَّہُمۡ حَوۡلَ جَہَنَّمَ جِثِیًّا ﴿ۚ۶۹﴾
  19 : 69 Për Zotin tënd! Ne patjetër do t’i grumbullojmë ata dhe djajtë, dhe do t’i sjellim të gjunjëzuar rreth xhehenemit.
 • ثُمَّ لَنَنۡزِعَنَّ مِنۡ کُلِّ شِیۡعَۃٍ اَیُّہُمۡ اَشَدُّ عَلَی الرَّحۡمٰنِ عِتِیًّا ﴿ۚ۷۰﴾
  19 : 70 Më pas nga çdo grup do të nxjerrim atë që ishte më i forti prej tyre në mosbindje.
 • ثُمَّ لَنَحۡنُ اَعۡلَمُ بِالَّذِیۡنَ ہُمۡ اَوۡلٰی بِہَا صِلِیًّا ﴿۷۱﴾
  19 : 71 Dhe jemi Ne që dimë më së miri se cilët prej tyre meritojnë më shumë të digjen në të.
 • وَ اِنۡ مِّنۡکُمۡ اِلَّا وَارِدُہَا ۚ کَانَ عَلٰی رَبِّکَ حَتۡمًا مَّقۡضِیًّا ﴿ۚ۷۲﴾
  19 : 72 Çdokush nga ju (o keqbërës), do të bjerë në të. Zoti yt këtë e ka marrë përsipër si vendim të prerë.
 • ثُمَّ نُنَجِّی الَّذِیۡنَ اتَّقَوۡا وَّ نَذَرُ الظّٰلِمِیۡنَ فِیۡہَا جِثِیًّا ﴿۷۳﴾
  19 : 73 Pastaj do të shpëtojmë ata që patën druajtje, kurse keqbërësit do t’i lëmë të gjunjëzuar në të.
 • وَ اِذَا تُتۡلٰی عَلَیۡہِمۡ اٰیٰتُنَا بَیِّنٰتٍ قَالَ الَّذِیۡنَ کَفَرُوۡا لِلَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡۤا ۙ اَیُّ الۡفَرِیۡقَیۡنِ خَیۡرٌ مَّقَامًا وَّ اَحۡسَنُ نَدِیًّا ﴿۷۴﴾
  19 : 74 Dhe kur atyre u lexohen ajetet Tona të qarta, ata që mohuan u thonë atyre që besuan: “Cili prej dy grupeve (prej jush) është më i miri në pozitë dhe më i miri për shoqëri?”
 • وَ کَمۡ اَہۡلَکۡنَا قَبۡلَہُمۡ مِّنۡ قَرۡنٍ ہُمۡ اَحۡسَنُ اَثَاثًا وَّ رِءۡیًا ﴿۷۵﴾
  19 : 75 Dhe sa shumë brezni para tyre kemi shkatërruar, të cilat ishin më të mira (se këta) në pajime dhe në dukje!
 • قُلۡ مَنۡ کَانَ فِی الضَّلٰلَۃِ فَلۡیَمۡدُدۡ لَہُ الرَّحۡمٰنُ مَدًّا ۬ۚ حَتّٰۤی اِذَا رَاَوۡا مَا یُوۡعَدُوۡنَ اِمَّا الۡعَذَابَ وَ اِمَّا السَّاعَۃَ ؕ فَسَیَعۡلَمُوۡنَ مَنۡ ہُوَ شَرٌّ مَّکَانًا وَّ اَضۡعَفُ جُنۡدًا ﴿۷۶﴾
  19 : 76 Thuaj: Ata që janë të devijuar, i Gjithëmëshirshmi u lëshon pak kohë, më në fund, kur ata e shohin atë që u është premtuar, pra ndëshkimin, ose Orën e Kiametit, patjetër do të mësojnë se cili është më i keqi në pozitë dhe më i dobëti në përforcime.
 • وَ یَزِیۡدُ اللّٰہُ الَّذِیۡنَ اہۡتَدَوۡا ہُدًی ؕ وَ الۡبٰقِیٰتُ الصّٰلِحٰتُ خَیۡرٌ عِنۡدَ رَبِّکَ ثَوَابًا وَّ خَیۡرٌ مَّرَدًّا ﴿۷۷﴾
  19 : 77 Dhe ata që u udhëzuan, Allahu do t’ua shtojë udhëzimin. Mirësitë që qëndrojnë janë më të mira pranë Zotit tënd në shpërblim dhe më të mira në përfundim.
 • اَفَرَءَیۡتَ الَّذِیۡ کَفَرَ بِاٰیٰتِنَا وَ قَالَ لَاُوۡتَیَنَّ مَالًا وَّ وَلَدًا ﴿ؕ۷۸﴾
  19 : 78 A e ke parë atë që mohoi shenjat Tona dhe tha: “Unë patjetër do të gëzoj pasuri dhe fëmijë!”?
 • اَطَّلَعَ الۡغَیۡبَ اَمِ اتَّخَذَ عِنۡدَ الرَّحۡمٰنِ عَہۡدًا ﴿ۙ۷۹﴾
  19 : 79 A u njoftua ai për të padukshmen apo ka marrë ndonjë premtim pranë të Gjithëmëshirshmit?!
 • کَلَّا ؕ سَنَکۡتُبُ مَا یَقُوۡلُ وَ نَمُدُّ لَہٗ مِنَ الۡعَذَابِ مَدًّا ﴿ۙ۸۰﴾
  19 : 80 Përkundrazi! Ne përnjëmend do ta shënojmë atë që thotë ai dhe do t’ia shtojmë ndëshkimin!
 • وَّ نَرِثُہٗ مَا یَقُوۡلُ وَ یَاۡتِیۡنَا فَرۡدًا ﴿۸۱﴾
  19 : 81 Dhe Ne e trashëgojmë atë që thotë ai, kurse ai te Ne do të vijë i vetëm.
 • وَ اتَّخَذُوۡا مِنۡ دُوۡنِ اللّٰہِ اٰلِہَۃً لِّیَکُوۡنُوۡا لَہُمۡ عِزًّا ﴿ۙ۸۲﴾
  19 : 82 Ata morën të adhurueshëm të tjerë në vend të Allahut, që ata t’u bëhen shenjë nderi.
 • کَلَّا ؕ سَیَکۡفُرُوۡنَ بِعِبَادَتِہِمۡ وَ یَکُوۡنُوۡنَ عَلَیۡہِمۡ ضِدًّا ﴿٪۸۳﴾
  19 : 83 Përkundrazi! Ata patjetër do ta mohojnë adhurimin e tyre dhe do t’u dalin kundër.
 • اَلَمۡ تَرَ اَنَّـاۤ اَرۡسَلۡنَا الشَّیٰطِیۡنَ عَلَی الۡکٰفِرِیۡنَ تَؤُزُّہُمۡ اَزًّا ﴿ۙ۸۴﴾
  19 : 84 A nuk e ke parë që Ne dërgojmë kundër mohuesve djajtë që i nxisin në shumë forma?!
 • فَلَا تَعۡجَلۡ عَلَیۡہِمۡ ؕ اِنَّمَا نَعُدُّ لَہُمۡ عَدًّا ﴿ۚ۸۵﴾
  19 : 85 Prandaj, mos u nxito rreth tyre. Ne po ua numërojmë çdo çast.
 • یَوۡمَ نَحۡشُرُ الۡمُتَّقِیۡنَ اِلَی الرَّحۡمٰنِ وَفۡدًا ﴿ۙ۸۶﴾
  19 : 86 Ditën kur do të mbledhim të druajturit pranë të Gjithëmëshirshmit në formë grupi (të nderuar).
 • وَّ نَسُوۡقُ الۡمُجۡرِمِیۡنَ اِلٰی جَہَنَّمَ وِرۡدًا ﴿ۘ۸۷﴾
  19 : 87 Kurse fajtorët do t’i shtyjmë të përfundojnë drejt xhehenemit.
 • لَا یَمۡلِکُوۡنَ الشَّفَاعَۃَ اِلَّا مَنِ اتَّخَذَ عِنۡدَ الرَّحۡمٰنِ عَہۡدًا ﴿ۘ۸۸﴾
  19 : 88 Ata nuk do të kenë fuqi për asnjë ndërmjetësim, me përjashtim të atij që ka marrë një premtim pranë të Gjithëmëshirshmit.
 • وَ قَالُوا اتَّخَذَ الرَّحۡمٰنُ وَلَدًا ﴿ؕ۸۹﴾
  19 : 89 Dhe ata thanë: “I Gjithëmëshirshmi ka marrë bir”!
 • لَقَدۡ جِئۡتُمۡ شَیۡئًا اِدًّا ﴿ۙ۹۰﴾
  19 : 90 “Ju përnjëmend keni sajuar një gjë të gjëmshme!”
 • تَکَادُ السَّمٰوٰتُ یَتَفَطَّرۡنَ مِنۡہُ وَ تَنۡشَقُّ الۡاَرۡضُ وَ تَخِرُّ الۡجِبَالُ ہَدًّا ﴿ۙ۹۱﴾
  19 : 91 Qiejt janë gati të pëlcasin nga ajo, toka të çahet dhe malet të shemben duke u dridhur!
 • اَنۡ دَعَوۡا لِلرَّحۡمٰنِ وَلَدًا ﴿ۚ۹۲﴾
  19 : 92 Që ata pretenduan bir për të Gjithëmëshirshmin!
 • وَ مَا یَنۡۢبَغِیۡ لِلرَّحۡمٰنِ اَنۡ یَّتَّخِذَ وَلَدًا ﴿ؕ۹۳﴾
  19 : 93 Nuk i shkon të Gjithëmëshirshmit të marrë bir.
 • اِنۡ کُلُّ مَنۡ فِی السَّمٰوٰتِ وَ الۡاَرۡضِ اِلَّاۤ اٰتِی الرَّحۡمٰنِ عَبۡدًا ﴿ؕ۹۴﴾
  19 : 94 Njëmend, kushdo që është në qiej dhe tokë, do t’i vijë të Gjithëmëshirshmit vetëm si rob.
 • لَقَدۡ اَحۡصٰہُمۡ وَ عَدَّہُمۡ عَدًّا ﴿ؕ۹۵﴾
  19 : 95 Pa dyshim, Ai u ka vënë rreth atyre dhe i ka numëruar një për një.
 • وَ کُلُّہُمۡ اٰتِیۡہِ یَوۡمَ الۡقِیٰمَۃِ فَرۡدًا ﴿۹۶﴾
  19 : 96 Secili prej tyre do t’i vijë vetëm Ditën e Kiametit.
 • اِنَّ الَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡا وَ عَمِلُوا الصّٰلِحٰتِ سَیَجۡعَلُ لَہُمُ الرَّحۡمٰنُ وُدًّا ﴿۹۷﴾
  19 : 97 Sigurisht, ata që besuan dhe bënë të mira, i Gjithëmëshirshmi do të krijojë dashuri për ta.
 • فَاِنَّمَا یَسَّرۡنٰہُ بِلِسَانِکَ لِتُبَشِّرَ بِہِ الۡمُتَّقِیۡنَ وَ تُنۡذِرَ بِہٖ قَوۡمًا لُّدًّا ﴿۹۸﴾
  19 : 98 Dhe sigurisht, Ne e kemi bërë këtë (Kuran) të rrjedhshëm në gjuhën tënde, që përmes këtij t’u japësh lajmin e mirë të druajturve (ndaj Nesh) dhe po përmes këtij të alarmosh popullin grindavec.
 • وَ کَمۡ اَہۡلَکۡنَا قَبۡلَہُمۡ مِّنۡ قَرۡنٍ ؕ ہَلۡ تُحِسُّ مِنۡہُمۡ مِّنۡ اَحَدٍ اَوۡ تَسۡمَعُ لَہُمۡ رِکۡزًا ﴿٪۹۹﴾
  19 : 99 Dhe sa shumë brezni kemi shkatërruar përpara tyre! A mund të ndiesh qoftë ndonjërën prej tyre ose t’u dëgjosh ndonjë pëshpërimë?!
1
الفَاتِحَة El-Fatiha
2
البَقَرَة El-Bekare
3
آل عِمرَان Ali Imran
4
النِّسَاء En-Nisa
5
المَائدة El-Maidah
6
الاٴنعَام El-En’am
7
الاٴعرَاف El-A’raf
8
الاٴنفَال El-Enfal
9
التّوبَة Et-Teube
10
یُونس Junus
11
هُود Hud
12
یُوسُف Jusuf
13
الرّعد Er-Rad
14
إبراهیم Ibrahim
15
الحِجر El-Hixhr
16
النّحل En-Nahl
17
بنی اسرائیل Beni Israil
18
الکهف El-Kehf
19
مَریَم Merjem
20
طٰه TaHa
21
الاٴنبیَاء El-Enbija
22
الحَجّ El-Haxh
23
المؤمنون El-Mu’minun
24
النُّور En-Nur
25
الفُرقان El-Furkan
26
الشُّعَرَاء Esh-Shuara
27
النَّمل En-Neml
28
القَصَص El-Keses
29
العَنکبوت El-Ankebut
30
الرُّوم Er-Rum
31
لقمَان Lukman
32
السَّجدَة Es-Sexhde
33
الاٴحزَاب El-Ahzab
34
سَبَإ Saba
35
فَاطِر Fatir
36
یسٓ Jasin
37
الصَّافات Es-Saffat
38
صٓ Sad
39
الزُّمَر Ez-Zumer
40
المؤمن El-Mu’min
41
حٰمٓ السجدہ Ha.Mim. Es-Sexhde
42
الشّوریٰ Esh-Shura
43
الزّخرُف Ez-Zukhruf
44
الدّخان Ed-Dukhan
45
الجَاثیَة El-Xhathije
46
الاٴحقاف El-Ahkaf
47
محَمَّد Muhammed
48
الفَتْح El-Fet’h
49
الحُجرَات El-Huxhurat
50
قٓ Kaf
51
الذّاریَات Edh-Dharijat
52
الطُّور Et-Tur
53
النّجْم En-Nexhm
54
القَمَر El-Kamer
55
الرَّحمٰن Er-Rahman
56
الواقِعَة El-Uakia
57
الحَدید El-Hadid
58
المجَادلة El-Muxhadile
59
الحَشر El-Hashr
60
المُمتَحنَة El-Mumtehine
61
الصَّف Es-Saf
62
الجُمُعَة El-Xhumu’a
63
المنَافِقون El-Munafikun
64
التّغَابُن Et-Tegabun
65
الطّلاَق Et-Talak
66
التّحْریم Et-Tahrim
67
المُلک El-Mulk
68
القَلَم El-Kalem
69
الحَاقَّة El-Hakka
70
المعَارج El-Mearixh
71
نُوح Nuh
72
الجنّ El-Xhinn
73
المُزمّل El-Muzzemmil
74
المدَّثِّر El-Muddeththir
75
القِیَامَة El-Kijamah
76
الدھر Ed-Dehr
77
المُرسَلات El-Murselat
78
النّبَإِ En-Nebe
79
النَّازعَات En-Naziat
80
عَبَسَ Abese
81
التّکویر Et-Tekvir
82
الانفِطار El-Infitar
83
المطفّفِین El-Mutaffifin
84
الانشقاق El-Inshikak
85
البُرُوج El-Buruxh
86
الطّارق Et-Tarik
87
الاٴعلی El-A’la
88
الغَاشِیَة El-Gashije
89
الفَجر El-Fexhr
90
البَلَد El-Beled
91
الشّمس Esh-Shems
92
اللیْل El-Lejl
93
الضّحیٰ Ed-Duha
94
الإنشراح El-Inshirah
95
التِّین Et-Tin
96
العَلق El-Alek
97
القَدر El-Kader
98
البَیّنَة El-Bejjine
99
الزّلزَلة Ez-Zilzal
100
العَادیَات El-Adijat
101
القَارعَة El-Karije
102
التّکاثُر Et-Tekathur
103
العَصر El-Asr
104
الهُمَزة El-Humeze
105
الفِیل El-Fil
106
قُرَیش Kurejsh
107
المَاعون El-Maun
108
الکَوثَر El-Keuther
109
الکافِرون El-Kafirun
110
النّصر En-Nasr
111
اللھب El-Leheb
112
الإخلاص El-Ihlas
113
الفَلَق El-Felek
114
النَّاس En-Nas
Shpërndaje
Na kontaktoni ne Whatsapp :)
Shtypni këtu ju lutemWhatsApp