Surja El-Haxh - Kurani shqip dhe arabisht. Lexo Online Kuranin, përkthim nga Origjinali
Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëbërësit.
Nuk ka të adhurueshëm tjetër përveç Allahut, Muhammedi është i Dërguari i Allahut.
Muslimanët që besojnë se Hazret Mirza Ghulam Ahmedi a.s.,
është Imam Mehdiu dhe Mesihu i Premtuar.

الحَجّ

El-Haxh

 • بِسۡمِ اللّٰہِ الرَّحۡمٰنِ الرَّحِیۡمِ﴿۱﴾
  22 : 1 Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëbërësit.
 • یٰۤاَیُّہَا النَّاسُ اتَّقُوۡا رَبَّکُمۡ ۚ اِنَّ زَلۡزَلَۃَ السَّاعَۃِ شَیۡءٌ عَظِیۡمٌ ﴿۲﴾
  22 : 2 O njerëz! Kini druajtjen ndaj Zotit tuaj. Njëmend, tronditja e Orës do të jetë diçka e madhe!
 • یَوۡمَ تَرَوۡنَہَا تَذۡہَلُ کُلُّ مُرۡضِعَۃٍ عَمَّاۤ اَرۡضَعَتۡ وَ تَضَعُ کُلُّ ذَاتِ حَمۡلٍ حَمۡلَہَا وَ تَرَی النَّاسَ سُکٰرٰی وَ مَا ہُمۡ بِسُکٰرٰی وَ لٰکِنَّ عَذَابَ اللّٰہِ شَدِیۡدٌ ﴿۳﴾
  22 : 3 Ditën kur do të shikoni: çdo gjidhënëse do ta harrojë atë që i jepte gji dhe secila (femër) me barrë do ta hedhë barrën e saj; dhe do t’i shohësh njerëzit të dehur, ndërkohë ata nuk do të jenë të dehur, por ndëshkimi i Allahut do të jetë shumë i rëndë.
 • وَ مِنَ النَّاسِ مَنۡ یُّجَادِلُ فِی اللّٰہِ بِغَیۡرِ عِلۡمٍ وَّ یَتَّبِعُ کُلَّ شَیۡطٰنٍ مَّرِیۡدٍ ۙ﴿۴﴾
  22 : 4 Prej njerëzve ka edhe të tillë që grinden rreth Allahut, pa pasur dije, dhe ndjekin çdo djall rebel.
 • کُتِبَ عَلَیۡہِ اَنَّہٗ مَنۡ تَوَلَّاہُ فَاَنَّہٗ یُضِلُّہٗ وَ یَہۡدِیۡہِ اِلٰی عَذَابِ السَّعِیۡرِ ﴿۵﴾
  22 : 5 Për ta është e shkruar që kushdo që do ta bëjë shok atë, ai (pra, djalli) patjetër do ta devijojë dhe do ta prijë drejt zjarrit të ndëshkimit.
 • یٰۤاَیُّہَا النَّاسُ اِنۡ کُنۡتُمۡ فِیۡ رَیۡبٍ مِّنَ الۡبَعۡثِ فَاِنَّا خَلَقۡنٰکُمۡ مِّنۡ تُرَابٍ ثُمَّ مِنۡ نُّطۡفَۃٍ ثُمَّ مِنۡ عَلَقَۃٍ ثُمَّ مِنۡ مُّضۡغَۃٍ مُّخَلَّقَۃٍ وَّ غَیۡرِ مُخَلَّقَۃٍ لِّنُبَیِّنَ لَکُمۡ ؕ وَ نُقِرُّ فِی الۡاَرۡحَامِ مَا نَشَآءُ اِلٰۤی اَجَلٍ مُّسَمًّی ثُمَّ نُخۡرِجُکُمۡ طِفۡلًا ثُمَّ لِتَبۡلُغُوۡۤا اَشُدَّکُمۡ ۚ وَ مِنۡکُمۡ مَّنۡ یُّتَوَفّٰی وَ مِنۡکُمۡ مَّنۡ یُّرَدُّ اِلٰۤی اَرۡذَلِ الۡعُمُرِ لِکَیۡلَا یَعۡلَمَ مِنۡۢ بَعۡدِ عِلۡمٍ شَیۡئًا ؕ وَ تَرَی الۡاَرۡضَ ہَامِدَۃً فَاِذَاۤ اَنۡزَلۡنَا عَلَیۡہَا الۡمَآءَ اہۡتَزَّتۡ وَ رَبَتۡ وَ اَنۡۢبَتَتۡ مِنۡ کُلِّ زَوۡجٍۭ بَہِیۡجٍ ﴿۶﴾
  22 : 6 O njerëz! Nëse jeni në mëdyshje për ringjalljen, (ta dini se) Ne ju krijuam prej dheu, pastaj prej sperme, pastaj prej ngjizjeje gjaku, pastaj prej copëze mishi, të formuar pjesërisht dhe jo të formuar pjesërisht, që t’ju tregojmë qartë (sekretet e krijimit). Ne bëjmë të qëndrojë në mitrat çfarë të duam, deri në një kohë të caktuar, pastaj ju nxjerrim në formë fëmije, që pastaj ju të arrini moshën tuaj të pjekurisë. Dhe prej jush ka që i vjen vdekja dhe po prej jush ka që kthehet në moshën më të pavlerë (të pleqërisë), që pasi të ketë marrë dije, të mos dijë asgjë. Dhe ti sheh tokën të tharë, dhe kur Ne zbresim ujë mbi të, ajo fillon të zhdërvillet, të lulëzojë e të nxjerrë çiftin e çdolloj bime të këndshme.
 • ذٰلِکَ بِاَنَّ اللّٰہَ ہُوَ الۡحَقُّ وَ اَنَّہٗ یُحۡیِ الۡمَوۡتٰی وَ اَنَّہٗ عَلٰی کُلِّ شَیۡءٍ قَدِیۡرٌ ۙ﴿۷﴾
  22 : 7 Kjo është për shkak se Allahu është i Vërteti, se është Ai që ringjall të vdekurit dhe se Ai është i Plotfuqishëm për çdo gjë.
 • وَّ اَنَّ السَّاعَۃَ اٰتِیَۃٌ لَّا رَیۡبَ فِیۡہَا ۙ وَ اَنَّ اللّٰہَ یَبۡعَثُ مَنۡ فِی الۡقُبُوۡرِ ﴿۸﴾
  22 : 8 Dhe se Ora (e Kiametit) ka për të ardhur; nuk ka dyshim në të dhe se Allahu do t’i ngrejë ata që janë në varre.
 • وَ مِنَ النَّاسِ مَنۡ یُّجَادِلُ فِی اللّٰہِ بِغَیۡرِ عِلۡمٍ وَّ لَا ہُدًی وَّ لَا کِتٰبٍ مُّنِیۡرٍ ۙ﴿۹﴾
  22 : 9 Prej njerëzve ka edhe të atillë që grindet rreth Allahut, pa pasur as dije, as udhëzim e as ndonjë libër të ndritur,
 • ثَانِیَ عِطۡفِہٖ لِیُضِلَّ عَنۡ سَبِیۡلِ اللّٰہِ ؕ لَہٗ فِی الدُّنۡیَا خِزۡیٌ وَّ نُذِیۡقُہٗ یَوۡمَ الۡقِیٰمَۃِ عَذَابَ الۡحَرِیۡقِ ﴿۱۰﴾
  22 : 10 kthen kokën (me arrogancë), që të largojë (edhe të tjerët) nga rruga e Allahut. Ai do të ketë poshtërim në këtë botë, kurse në Ditën e Kiametit, Ne do ta bëjmë atë të shijojë ndëshkimin e zjarrit:
 • ذٰلِکَ بِمَا قَدَّمَتۡ یَدٰکَ وَ اَنَّ اللّٰہَ لَیۡسَ بِظَلَّامٍ لِّلۡعَبِیۡدِ ﴿٪۱۱﴾
  22 : 11 “Kjo është për shkak të asaj çfarë duart e tua e çuan përpara dhe se, pa dyshim, Allahu nuk u bën aspak padrejtësi robërve”.
 • وَ مِنَ النَّاسِ مَنۡ یَّعۡبُدُ اللّٰہَ عَلٰی حَرۡفٍ ۚ فَاِنۡ اَصَابَہٗ خَیۡرُ ۨ اطۡمَاَنَّ بِہٖ ۚ وَ اِنۡ اَصَابَتۡہُ فِتۡنَۃُ ۣ انۡقَلَبَ عَلٰی وَجۡہِہٖ ۟ۚ خَسِرَ الدُّنۡیَا وَ الۡاٰخِرَۃَ ؕ ذٰلِکَ ہُوَ الۡخُسۡرَانُ الۡمُبِیۡنُ ﴿۱۲﴾
  22 : 12 Prej njerëzve ka edhe të atillë që adhuron Allahun sipërfaqësisht. Nëse i vjen ndonjë e mirë, qetësohet me të dhe nëse i vjen ndonjë sprovë, e kthen kokën pas. Ai humb edhe në këtë botë, edhe në ahiret. Kjo pikërisht është humbja e qartë.
 • یَدۡعُوۡا مِنۡ دُوۡنِ اللّٰہِ مَا لَا یَضُرُّہٗ وَ مَا لَا یَنۡفَعُہٗ ؕ ذٰلِکَ ہُوَ الضَّلٰلُ الۡبَعِیۡدُ ﴿ۚ۱۳﴾
  22 : 13 Ai thërret në vend të Allahut atë që nuk i sjell dot as dëm e as dobi. Ky pikërisht është devijimi i thellë.
 • یَدۡعُوۡا لَمَنۡ ضَرُّہٗۤ اَقۡرَبُ مِنۡ نَّفۡعِہٖ ؕ لَبِئۡسَ الۡمَوۡلٰی وَ لَبِئۡسَ الۡعَشِیۡرُ ﴿۱۴﴾
  22 : 14 Ai e thërret atë, dëmi i të cilit është më afër sesa dobia. Eh! I keq kujdestari, i keq shoqëruesi!
 • اِنَّ اللّٰہَ یُدۡخِلُ الَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡا وَ عَمِلُوا الصّٰلِحٰتِ جَنّٰتٍ تَجۡرِیۡ مِنۡ تَحۡتِہَا الۡاَنۡہٰرُ ؕ اِنَّ اللّٰہَ یَفۡعَلُ مَا یُرِیۡدُ ﴿۱۵﴾
  22 : 15 Pa dyshim, ata që besuan dhe bënë të mira, Allahu do t’i çojë në xhenete nëpër të cilat rrjedhin lumenj. Allahu bën atë që do.
 • مَنۡ کَانَ یَظُنُّ اَنۡ لَّنۡ یَّنۡصُرَہُ اللّٰہُ فِی الدُّنۡیَا وَ الۡاٰخِرَۃِ فَلۡیَمۡدُدۡ بِسَبَبٍ اِلَی السَّمَآءِ ثُمَّ لۡیَقۡطَعۡ فَلۡیَنۡظُرۡ ہَلۡ یُذۡہِبَنَّ کَیۡدُہٗ مَا یَغِیۡظُ ﴿۱۶﴾
  22 : 16 Ai që mendon se Allahu nuk do ta ndihmojë këtë (Profet) në këtë botë dhe në ahiret, le të hapë ndonjë rrugë drejt qiellit, më pas le ta shkëpusë (ndihmën), e ta shikojë nëse plani i tij mund ta largojë dot atë që e zemëron!
 • وَ کَذٰلِکَ اَنۡزَلۡنٰہُ اٰیٰتٍۭ بَیِّنٰتٍ ۙ وَّ اَنَّ اللّٰہَ یَہۡدِیۡ مَنۡ یُّرِیۡدُ ﴿۱۷﴾
  22 : 17 Kështu, Ne e zbritëm atë me shenja të qarta. Allahu udhëzon atë që e do (udhëzimin).
 • اِنَّ الَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡا وَ الَّذِیۡنَ ہَادُوۡا وَ الصّٰبِئِیۡنَ وَ النَّصٰرٰی وَ الۡمَجُوۡسَ وَ الَّذِیۡنَ اَشۡرَکُوۡۤا ٭ۖ اِنَّ اللّٰہَ یَفۡصِلُ بَیۡنَہُمۡ یَوۡمَ الۡقِیٰمَۃِ ؕ اِنَّ اللّٰہَ عَلٰی کُلِّ شَیۡءٍ شَہِیۡدٌ ﴿۱۸﴾
  22 : 18 Ata që besuan, ata që janë hebrenj, sabi’inët, të krishterët, mexhusët dhe idhujtarët: sigurisht, për ta Allahu do të vendosë Ditën e Kiametit. Allahu është Dëshmitar për çdo gjë.
 • اَلَمۡ تَرَ اَنَّ اللّٰہَ یَسۡجُدُ لَہٗ مَنۡ فِی السَّمٰوٰتِ وَ مَنۡ فِی الۡاَرۡضِ وَ الشَّمۡسُ وَ الۡقَمَرُ وَ النُّجُوۡمُ وَ الۡجِبَالُ وَ الشَّجَرُ وَ الدَّوَآبُّ وَ کَثِیۡرٌ مِّنَ النَّاسِ ؕ وَ کَثِیۡرٌ حَقَّ عَلَیۡہِ الۡعَذَابُ ؕ وَ مَنۡ یُّہِنِ اللّٰہُ فَمَا لَہٗ مِنۡ مُّکۡرِمٍ ؕ اِنَّ اللّٰہَ یَفۡعَلُ مَا یَشَآءُ ﴿ؕٛ۱۹﴾
  22 : 19 A nuk e pe që kushdo që është në qiej dhe kushdo që është në tokë; dhe dielli, hëna, yjet, malet, pemët, kafshët dhe shumë nga njerëzit i bëjnë sexhde pikërisht Allahut?! Dhe ka shumë të tjerë që kanë merituar ndëshkimin. Atë që e poshtëron Allahu, nuk ka nderues për të. Sigurisht, Allahu bën atë që do.
 • ہٰذٰنِ خَصۡمٰنِ اخۡتَصَمُوۡا فِیۡ رَبِّہِمۡ ۫ فَالَّذِیۡنَ کَفَرُوۡا قُطِّعَتۡ لَہُمۡ ثِیَابٌ مِّنۡ نَّارٍ ؕ یُصَبُّ مِنۡ فَوۡقِ رُءُوۡسِہِمُ الۡحَمِیۡمُ ﴿ۚ۲۰﴾
  22 : 20 Këta janë dy (grupe) që grinden rreth Zotit të tyre. Andaj, atyre që mohuan, do t’u priten rroba prej zjarri; mbi kokat do t’u hidhet ujë i valuar.
 • یُصۡہَرُ بِہٖ مَا فِیۡ بُطُوۡنِہِمۡ وَ الۡجُلُوۡدُ ﴿ؕ۲۱﴾
  22 : 21 Përmes tij do t’u shkrihet çdo gjë që kanë në barkun e tyre, edhe lëkurat.
 • وَ لَہُمۡ مَّقَامِعُ مِنۡ حَدِیۡدٍ ﴿۲۲﴾
  22 : 22 Edhe topuzët prej hekuri i presin ata.
 • کُلَّمَاۤ اَرَادُوۡۤا اَنۡ یَّخۡرُجُوۡا مِنۡہَا مِنۡ غَمٍّ اُعِیۡدُوۡا فِیۡہَا ٭ وَ ذُوۡقُوۡا عَذَابَ الۡحَرِیۡقِ ﴿٪۲۳﴾
  22 : 23 Sa herë që ata do të dëshirojnë të dalin prej saj nga brenga, do të detyrohen të rikthehen në të: “Shijoni ndëshkimin e zjarrit!”
 • اِنَّ اللّٰہَ یُدۡخِلُ الَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡا وَ عَمِلُوا الصّٰلِحٰتِ جَنّٰتٍ تَجۡرِیۡ مِنۡ تَحۡتِہَا الۡاَنۡہٰرُ یُحَلَّوۡنَ فِیۡہَا مِنۡ اَسَاوِرَ مِنۡ ذَہَبٍ وَّ لُؤۡلُؤًا ؕ وَ لِبَاسُہُمۡ فِیۡہَا حَرِیۡرٌ ﴿۲۴﴾
  22 : 24 Sigurisht, ata që besuan dhe bënë të mira, Allahu do t’i çojë në xhenete, nëpër të cilat rrjedhin lumenj. Në to ata do të vishen me byzylykë ari dhe perla. Veshja e tyre në to do të jetë prej mëndafshi.
 • وَ ہُدُوۡۤا اِلٰی الطَّیِّبِ مِنَ الۡقَوۡلِ ۚۖ وَ ہُدُوۡۤا اِلَی صِرَاطِ الۡحَمِیۡدِ ﴿۲۵﴾
  22 : 25 Ata do të udhëzohen drejt fjalës së pastër dhe do të udhëzohen drejt rrugës së të Lavdëruarit.
 • اِنَّ الَّذِیۡنَ کَفَرُوۡا وَ یَصُدُّوۡنَ عَنۡ سَبِیۡلِ اللّٰہِ وَ الۡمَسۡجِدِ الۡحَرَامِ الَّذِیۡ جَعَلۡنٰہُ لِلنَّاسِ سَوَآءَ ۣ الۡعَاکِفُ فِیۡہِ وَ الۡبَادِ ؕ وَ مَنۡ یُّرِدۡ فِیۡہِ بِاِلۡحَادٍۭ بِظُلۡمٍ نُّذِقۡہُ مِنۡ عَذَابٍ اَلِیۡمٍ ﴿٪۲۶﴾
  22 : 26 Ata që mohuan dhe penguan nga rruga e Allahut dhe nga Xhamia e shenjtë, të cilën e bëmë për gjithë njerëzit, si të barabartë për qëndruesit në të (për hir të Zotit) dhe për vizitorët, (ta dinë se) ai që dëshiron shtrembësi në të mizorisht, do ta bëjmë të shijojë ndëshkim të dhimbshëm.
 • وَ اِذۡ بَوَّاۡنَا لِاِبۡرٰہِیۡمَ مَکَانَ الۡبَیۡتِ اَنۡ لَّا تُشۡرِکۡ بِیۡ شَیۡئًا وَّ طَہِّرۡ بَیۡتِیَ لِلطَّآئِفِیۡنَ وَ الۡقَآئِمِیۡنَ وَ الرُّکَّعِ السُّجُوۡدِ ﴿۲۷﴾
  22 : 27 Dhe kur i përgatitëm Ibrahimit vendin e Shtëpisë (të Qabes, duke e porositur): Asgjë mos bëj ortak me Mua dhe pastroje Shtëpinë Time për ata që sillen rreth saj, për ata që rrinë në këmbë, dhe për ata që përkulen (dhe) bëjnë sexhde.
 • وَ اَذِّنۡ فِی النَّاسِ بِالۡحَجِّ یَاۡتُوۡکَ رِجَالًا وَّ عَلٰی کُلِّ ضَامِرٍ یَّاۡتِیۡنَ مِنۡ کُلِّ فَجٍّ عَمِیۡقٍ ﴿ۙ۲۸﴾
  22 : 28 Dhe njofto mes njerëzve për Haxhin! Do të të vijnë në këmbë, të hipur në kafshë të rraskapitura (nga udhëtime të gjata); do të vijnë nga çdo rrugë e thellë (dhe) e largët.
 • لِّیَشۡہَدُوۡا مَنَافِعَ لَہُمۡ وَ یَذۡکُرُوا اسۡمَ اللّٰہِ فِیۡۤ اَیَّامٍ مَّعۡلُوۡمٰتٍ عَلٰی مَا رَزَقَہُمۡ مِّنۡۢ بَہِیۡمَۃِ الۡاَنۡعَامِ ۚ فَکُلُوۡا مِنۡہَا وَ اَطۡعِمُوا الۡبَآئِسَ الۡفَقِیۡرَ ﴿۫۲۹﴾
  22 : 29 Që të dëshmojnë dobitë (që janë caktuar) për ta dhe të përmendin emrin e Allahut në ditë të shënuara, për atë (mirësi) që Ai ua dha nga bagëtitë. Hani prej tyre dhe ushqeni nevojtarët e varfër.
 • ثُمَّ لۡیَقۡضُوۡا تَفَثَہُمۡ وَ لۡیُوۡفُوۡا نُذُوۡرَہُمۡ وَ لۡیَطَّوَّفُوۡا بِالۡبَیۡتِ الۡعَتِیۡقِ ﴿۳۰﴾
  22 : 30 Më pas, le të largojnë zhulin e (mëkateve të) tyre, të përmbushin betimet e tyre dhe të sillen rreth Shtëpisë së lashtë.
 • ذٰلِکَ ٭ وَ مَنۡ یُّعَظِّمۡ حُرُمٰتِ اللّٰہِ فَہُوَ خَیۡرٌ لَّہٗ عِنۡدَ رَبِّہٖ ؕ وَ اُحِلَّتۡ لَکُمُ الۡاَنۡعَامُ اِلَّا مَا یُتۡلٰی عَلَیۡکُمۡ فَاجۡتَنِبُوا الرِّجۡسَ مِنَ الۡاَوۡثَانِ وَ اجۡتَنِبُوۡا قَوۡلَ الزُّوۡرِ ﴿ۙ۳۱﴾
  22 : 31 Kjo është (porosia). Dhe kushdo që madhëron të shenjtat e Allahut, është mirë për të pranë Zotit të tij. Ju lejohen bagëtitë, përveç atyre që ju janë përmendur. Kështu që, ruhuni nga ndyrësia e idhujve dhe ruhuni nga gënjeshtra;
 • حُنَفَآءَ لِلّٰہِ غَیۡرَ مُشۡرِکِیۡنَ بِہٖ ؕ وَ مَنۡ یُّشۡرِکۡ بِاللّٰہِ فَکَاَنَّمَا خَرَّ مِنَ السَّمَآءِ فَتَخۡطَفُہُ الطَّیۡرُ اَوۡ تَہۡوِیۡ بِہِ الرِّیۡحُ فِیۡ مَکَانٍ سَحِیۡقٍ ﴿۳۲﴾
  22 : 32 (dhe) jini të anuar drejt Allahut, duke mos bërë dikë ortak me Të. Dhe ai që bën dikë a diçka ortak me Allahun, është sikur të jetë i rrëzuar prej qiellit, atëherë zogjtë do ta rrëmbejnë atë ose era do ta hedhë tej në një vend të largët.
 • ذٰلِکَ ٭ وَ مَنۡ یُّعَظِّمۡ شَعَآئِرَ اللّٰہِ فَاِنَّہَا مِنۡ تَقۡوَی الۡقُلُوۡبِ ﴿۳۳﴾
  22 : 33 Kjo është (porosia). Dhe kushdo që madhëron shenjat e Allahut, kjo pa dyshim është devotshmëria e zemrave.
 • لَکُمۡ فِیۡہَا مَنَافِعُ اِلٰۤی اَجَلٍ مُّسَمًّی ثُمَّ مَحِلُّہَاۤ اِلَی الۡبَیۡتِ الۡعَتِیۡقِ ﴿٪۳۴﴾
  22 : 34 Do të keni përfitime nga këto (bagëti) deri në një kohë të caktuar, më pas ato duhen çuar drejt Shtëpisë së lashtë.
 • وَ لِکُلِّ اُمَّۃٍ جَعَلۡنَا مَنۡسَکًا لِّیَذۡکُرُوا اسۡمَ اللّٰہِ عَلٰی مَا رَزَقَہُمۡ مِّنۡۢ بَہِیۡمَۃِ الۡاَنۡعَامِ ؕ فَاِلٰـہُکُمۡ اِلٰہٌ وَّاحِدٌ فَلَہٗۤ اَسۡلِمُوۡا ؕ وَ بَشِّرِ الۡمُخۡبِتِیۡنَ ﴿ۙ۳۵﴾
  22 : 35 Dhe për çdo popull kemi caktuar një mënyrë sakrifikimi, që ata të përmendin emrin e Allahut mbi ato që Ai ua dha prej bagëtive. Pra, i Adhurueshmi juaj është Një i Adhurueshëm, andaj, Atij nënshtrojuni. Jepu lajm të mirë të përulurve;
 • الَّذِیۡنَ اِذَا ذُکِرَ اللّٰہُ وَجِلَتۡ قُلُوۡبُہُمۡ وَ الصّٰبِرِیۡنَ عَلٰی مَاۤ اَصَابَہُمۡ وَ الۡمُقِیۡمِی الصَّلٰوۃِ ۙ وَ مِمَّا رَزَقۡنٰہُمۡ یُنۡفِقُوۡنَ ﴿۳۶﴾
  22 : 36 atyre, që kur u përmendet Allahu, u drithërohen zemrat; dhe të duruarve për atë që i goditi, falësve të namazit dhe atyre që shpenzojnë nga ajo që u kemi dhënë.
 • وَ الۡبُدۡنَ جَعَلۡنٰہَا لَکُمۡ مِّنۡ شَعَآئِرِ اللّٰہِ لَکُمۡ فِیۡہَا خَیۡرٌ ٭ۖ فَاذۡکُرُوا اسۡمَ اللّٰہِ عَلَیۡہَا صَوَآفَّ ۚ فَاِذَا وَجَبَتۡ جُنُوۡبُہَا فَکُلُوۡا مِنۡہَا وَ اَطۡعِمُوا الۡقَانِعَ وَ الۡمُعۡتَرَّ ؕ کَذٰلِکَ سَخَّرۡنٰہَا لَکُمۡ لَعَلَّکُمۡ تَشۡکُرُوۡنَ ﴿۳۷﴾
  22 : 37 Edhe në devetë e kurbanit që Ne ju kemi bërë prej shenjave të Allahut, ka mirësi për ju. Andaj, përmendni emrin e Allahut mbi to, duke i rreshtuar në këmbë. Kur ato ulen në tokë (pas therjes), hani prej tyre dhe ushqeni edhe atë që nuk lyp, edhe lypësin. Ne kështu jua kemi nënshtruar ato, që ju të falënderoni.
 • لَنۡ یَّنَالَ اللّٰہَ لُحُوۡمُہَا وَ لَا دِمَآؤُہَا وَ لٰکِنۡ یَّنَالُہُ التَّقۡوٰی مِنۡکُمۡ ؕ کَذٰلِکَ سَخَّرَہَا لَکُمۡ لِتُکَبِّرُوا اللّٰہَ عَلٰی مَا ہَدٰٮکُمۡ ؕ وَ بَشِّرِ الۡمُحۡسِنِیۡنَ ﴿۳۸﴾
  22 : 38 Kurrsesi nuk i arrijnë Allahut as mishi i tyre, e as gjaku i tyre, por i arrin druajtja (dhe devotshmëria) juaj. Ai kështu jua ka nënshtruar ato, që ju ta madhëroni Allahun për atë që Ai ju udhëzoi. Jepu lajmin e mirë mirëbërësve.
 • اِنَّ اللّٰہَ یُدٰفِعُ عَنِ الَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡا ؕ اِنَّ اللّٰہَ لَا یُحِبُّ کُلَّ خَوَّانٍ کَفُوۡرٍ ﴿٪۳۹﴾
  22 : 39 Sigurisht, Allahu i mbron ata që besuan. Sigurisht, Allahu nuk do asnjë të pandershëm, mosmirënjohës.
 • اُذِنَ لِلَّذِیۡنَ یُقٰتَلُوۡنَ بِاَنَّہُمۡ ظُلِمُوۡا ؕ وَ اِنَّ اللّٰہَ عَلٰی نَصۡرِہِمۡ لَقَدِیۡرُ ۣ ﴿ۙ۴۰﴾
  22 : 40 Atyre që janë sulmuar, u lejohet (që të mbrohen), sepse u është bërë padrejtësi. Njëmend, Allahu është i Plotfuqishëm që t’i ndihmojë ata,
 • الَّذِیۡنَ اُخۡرِجُوۡا مِنۡ دِیَارِہِمۡ بِغَیۡرِ حَقٍّ اِلَّاۤ اَنۡ یَّقُوۡلُوۡا رَبُّنَا اللّٰہُ ؕ وَ لَوۡ لَا دَفۡعُ اللّٰہِ النَّاسَ بَعۡضَہُمۡ بِبَعۡضٍ لَّہُدِّمَتۡ صَوَامِعُ وَ بِیَعٌ وَّ صَلَوٰتٌ وَّ مَسٰجِدُ یُذۡکَرُ فِیۡہَا اسۡمُ اللّٰہِ کَثِیۡرًا ؕ وَ لَیَنۡصُرَنَّ اللّٰہُ مَنۡ یَّنۡصُرُہٗ ؕ اِنَّ اللّٰہَ لَقَوِیٌّ عَزِیۡزٌ ﴿۴۱﴾
  22 : 41 ata që janë dëbuar nga shtëpitë e tyre padrejtësisht, vetëm se thanë: “Zoti ynë është Allahu”. Sikur Allahu të mos u kishte dhënë njerëzve mundësinë për t’u mbrojtur nga njëri-tjetri, do të shkatërroheshin manastiret, kishat, sinagogat dhe xhamitë, në të cilat përmendet shumë emri i Allahut. Allahu patjetër do ta ndihmojë atë që do të ndihmojë Allahun. Sigurisht, Allahu është i Fortë, i Plotfuqishëm.
 • اَلَّذِیۡنَ اِنۡ مَّکَّنّٰہُمۡ فِی الۡاَرۡضِ اَقَامُوا الصَّلٰوۃَ وَ اٰتَوُا الزَّکٰوۃَ وَ اَمَرُوۡا بِالۡمَعۡرُوۡفِ وَ نَہَوۡا عَنِ الۡمُنۡکَرِ ؕ وَ لِلّٰہِ عَاقِبَۃُ الۡاُمُوۡرِ ﴿۴۲﴾
  22 : 42 Janë ata, të cilët po t’i forcojmë në tokë, do të falin namazin, do të japin zekatin, do të urdhërojnë për mirësi dhe do të ndalojnë nga e keqja. Tek Allahu është fundi i çështjeve.
 • وَ اِنۡ یُّکَذِّبُوۡکَ فَقَدۡ کَذَّبَتۡ قَبۡلَہُمۡ قَوۡمُ نُوۡحٍ وَّ عَادٌ وَّ ثَمُوۡدُ ﴿ۙ۴۳﴾
  22 : 43 Nëse të quajnë gënjeshtar, kështu kanë përgënjeshtruar para tyre populli i Nuhut, (gjithashtu) edhe adët dhe themudët;
 • وَ قَوۡمُ اِبۡرٰہِیۡمَ وَ قَوۡمُ لُوۡطٍ ﴿ۙ۴۴﴾
  22 : 44 dhe populli i Ibrahimit dhe i Lutit;
 • وَّ اَصۡحٰبُ مَدۡیَنَ ۚ وَ کُذِّبَ مُوۡسٰی فَاَمۡلَیۡتُ لِلۡکٰفِرِیۡنَ ثُمَّ اَخَذۡتُہُمۡ ۚ فَکَیۡفَ کَانَ نَکِیۡرِ ﴿۴۵﴾
  22 : 45 dhe njerëzit e Medjenit. E quajtën gënjeshtar edhe Musain, atëherë Unë u dhashë pak kohë mohuesve, më pas i kapa. Si ishte ndëshkimi Im?!
 • فَکَاَیِّنۡ مِّنۡ قَرۡیَۃٍ اَہۡلَکۡنٰہَا وَ ہِیَ ظَالِمَۃٌ فَہِیَ خَاوِیَۃٌ عَلٰی عُرُوۡشِہَا وَ بِئۡرٍ مُّعَطَّلَۃٍ وَّ قَصۡرٍ مَّشِیۡدٍ ﴿۴۶﴾
  22 : 46 Sa shumë vendbanime ka që Ne i shkatërruam, kur ato bënin padrejtësi! E tanimë ato janë të rëna përmbys. Dhe sa shumë puse të braktisura dhe kështjella të sigurta (që i trajtuam po kështu)!
 • اَفَلَمۡ یَسِیۡرُوۡا فِی الۡاَرۡضِ فَتَکُوۡنَ لَہُمۡ قُلُوۡبٌ یَّعۡقِلُوۡنَ بِہَاۤ اَوۡ اٰذَانٌ یَّسۡمَعُوۡنَ بِہَا ۚ فَاِنَّہَا لَا تَعۡمَی الۡاَبۡصَارُ وَ لٰکِنۡ تَعۡمَی الۡقُلُوۡبُ الَّتِیۡ فِی الصُّدُوۡرِ ﴿۴۷﴾
  22 : 47 A nuk kanë shëtitur në tokë, që të kishin zemra që të kuptonin përmes tyre dhe veshë që të dëgjonin prej tyre?! Sepse në të vërtetë, nuk verbohen sytë, por verbohen zemrat që janë në kraharorë.
 • وَ یَسۡتَعۡجِلُوۡنَکَ بِالۡعَذَابِ وَ لَنۡ یُّخۡلِفَ اللّٰہُ وَعۡدَہٗ ؕ وَ اِنَّ یَوۡمًا عِنۡدَ رَبِّکَ کَاَلۡفِ سَنَۃٍ مِّمَّا تَعُدُّوۡنَ ﴿۴۸﴾
  22 : 48 Ata të kërkojnë që të vijë shpejt ndëshkimi, kurse Allahu kurrë nuk e shkel premtimin e Tij. Pa dyshim, një ditë te Zoti yt është sa një mijë vjet që numëroni ju.
 • وَ کَاَیِّنۡ مِّنۡ قَرۡیَۃٍ اَمۡلَیۡتُ لَہَا وَ ہِیَ ظَالِمَۃٌ ثُمَّ اَخَذۡتُہَا ۚ وَ اِلَیَّ الۡمَصِیۡرُ ﴿٪۴۹﴾
  22 : 49 Dhe sa shumë vendbanime ka që u dhashë kohë, kur ato bënin padrejtësi. Më pas i kapa. Tek Unë është kthimi.
 • قُلۡ یٰۤاَیُّہَا النَّاسُ اِنَّمَاۤ اَنَا لَکُمۡ نَذِیۡرٌ مُّبِیۡنٌ ﴿ۚ۵۰﴾
  22 : 50 Thuaj: O njerëz! Unë jam vetëm një alarmues i qartë për të gjithë ju.
 • فَالَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡا وَ عَمِلُوا الصّٰلِحٰتِ لَہُمۡ مَّغۡفِرَۃٌ وَّ رِزۡقٌ کَرِیۡمٌ ﴿۵۱﴾
  22 : 51 Ata që besuan dhe bënë të mira, do të kenë falje dhe dhuratë të nderuar.
 • وَ الَّذِیۡنَ سَعَوۡا فِیۡۤ اٰیٰتِنَا مُعٰجِزِیۡنَ اُولٰٓئِکَ اَصۡحٰبُ الۡجَحِیۡمِ ﴿۵۲﴾
  22 : 52 Dhe ata që u orvatën për t’i mposhtur shenjat Tona, janë banorë të xhehenemit.
 • وَ مَاۤ اَرۡسَلۡنَا مِنۡ قَبۡلِکَ مِنۡ رَّسُوۡلٍ وَّ لَا نَبِیٍّ اِلَّاۤ اِذَا تَمَنّٰۤی اَلۡقَی الشَّیۡطٰنُ فِیۡۤ اُمۡنِیَّتِہٖ ۚ فَیَنۡسَخُ اللّٰہُ مَا یُلۡقِی الشَّیۡطٰنُ ثُمَّ یُحۡکِمُ اللّٰہُ اٰیٰتِہٖ ؕ وَ اللّٰہُ عَلِیۡمٌ حَکِیۡمٌ ﴿ۙ۵۳﴾
  22 : 53 Dhe çdo të dërguar a profet që kemi dërguar para teje, kur ai pati ndonjë dëshirë, shejtani (i nefsit) hodhi diçka në dëshirat e tij. Atëherë, Allahu e largon atë që hedh shejtani, më pas Allahu vendos ajetet e Tij. Allahu është i Gjithëdijshëm, i Urtë.
 • لِّیَجۡعَلَ مَا یُلۡقِی الشَّیۡطٰنُ فِتۡنَۃً لِّلَّذِیۡنَ فِیۡ قُلُوۡبِہِمۡ مَّرَضٌ وَّ الۡقَاسِیَۃِ قُلُوۡبُہُمۡ ؕ وَ اِنَّ الظّٰلِمِیۡنَ لَفِیۡ شِقَاقٍۭ بَعِیۡدٍ ﴿ۙ۵۴﴾
  22 : 54 Që (Allahu) ta bëjë atë që hedh shejtani, sprovë për ata që kanë sëmundje në zemrat e tyre dhe që u janë ngurtësuar zemrat. Pa dyshim, keqbërësit kanë përfunduar në një kundërshtim të largët.
 • وَّ لِیَعۡلَمَ الَّذِیۡنَ اُوۡتُوا الۡعِلۡمَ اَنَّہُ الۡحَقُّ مِنۡ رَّبِّکَ فَیُؤۡمِنُوۡا بِہٖ فَتُخۡبِتَ لَہٗ قُلُوۡبُہُمۡ ؕ وَ اِنَّ اللّٰہَ لَہَادِ الَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡۤا اِلٰی صِرَاطٍ مُّسۡتَقِیۡمٍ ﴿۵۵﴾
  22 : 55 Dhe që atyre që u është dhënë dija, ta kuptojnë se kjo është e vërteta prej Zotit tënd, si dhe ta besojnë atë dhe t’u përulen zemrat ndaj saj. Dhe ata që besuan, Allahu patjetër do t’i udhëzojë drejt rrugës së drejtë.
 • وَ لَا یَزَالُ الَّذِیۡنَ کَفَرُوۡا فِیۡ مِرۡیَۃٍ مِّنۡہُ حَتّٰی تَاۡتِیَہُمُ السَّاعَۃُ بَغۡتَۃً اَوۡ یَاۡتِیَہُمۡ عَذَابُ یَوۡمٍ عَقِیۡمٍ ﴿۵۶﴾
  22 : 56 Dhe ata që mohuan gjithnjë do të mbeten në mëdyshje rreth saj, derisa atyre do t’u vijë Ora befas ose do t’u vijë ndëshkimi i një dite shterpë.
 • اَلۡمُلۡکُ یَوۡمَئِذٍ لِّلّٰہِ ؕ یَحۡکُمُ بَیۡنَہُمۡ ؕ فَالَّذِیۡنَ اٰمَنُوۡا وَ عَمِلُوا الصّٰلِحٰتِ فِیۡ جَنّٰتِ النَّعِیۡمِ ﴿۵۷﴾
  22 : 57 Sundimi atë ditë do të jetë i Allahut. Ai do të gjykojë mes tyre. Atëherë, ata që besuan dhe bënë të mira, do të jenë në xhenete të begatshme.
 • وَ الَّذِیۡنَ کَفَرُوۡا وَ کَذَّبُوۡا بِاٰیٰتِنَا فَاُولٰٓئِکَ لَہُمۡ عَذَابٌ مُّہِیۡنٌ ﴿٪۵۸﴾
  22 : 58 Kurse ata që mohuan dhe i quajtën gënjeshtra shenjat Tona, do të kenë ndëshkim poshtërues.
 • وَ الَّذِیۡنَ ہَاجَرُوۡا فِیۡ سَبِیۡلِ اللّٰہِ ثُمَّ قُتِلُوۡۤا اَوۡ مَاتُوۡا لَیَرۡزُقَنَّہُمُ اللّٰہُ رِزۡقًا حَسَنًا ؕ وَ اِنَّ اللّٰہَ لَہُوَ خَیۡرُ الرّٰزِقِیۡنَ ﴿۵۹﴾
  22 : 59 Ata që mërguan në rrugën e Allahut, më pas u vranë ose vdiqën, Allahu patjetër do t’u japë ushqime (e dhurata) të mira. Dhe sigurisht, Allahu është Dhënësi më i mirë.
 • لَیُدۡخِلَنَّہُمۡ مُّدۡخَلًا یَّرۡضَوۡنَہٗ ؕ وَ اِنَّ اللّٰہَ لَعَلِیۡمٌ حَلِیۡمٌ ﴿۶۰﴾
  22 : 60 Ai patjetër do t’i çojë në hyrje, që ata do ta pëlqejnë. Dhe pa dyshim, Allahu është i Gjithëdijshëm, i Përmbajtur.
 • ذٰلِکَ ۚ وَ مَنۡ عَاقَبَ بِمِثۡلِ مَا عُوۡقِبَ بِہٖ ثُمَّ بُغِیَ عَلَیۡہِ لَیَنۡصُرَنَّہُ اللّٰہُ ؕ اِنَّ اللّٰہَ لَعَفُوٌّ غَفُوۡرٌ ﴿۶۱﴾
  22 : 61 Kështu është. Ai që shtrëngon (dikë), aq sa ai u shtrëngua (prej atij), më pas i bëhet mizori (për këtë shkak), Allahu patjetër do ta ndihmojë atë. Sigurisht, Allahu është shumë Tolerues, shumë Falës;
 • ذٰلِکَ بِاَنَّ اللّٰہَ یُوۡلِجُ الَّیۡلَ فِی النَّہَارِ وَ یُوۡلِجُ النَّہَارَ فِی الَّیۡلِ وَ اَنَّ اللّٰہَ سَمِیۡعٌۢ بَصِیۡرٌ ﴿۶۲﴾
  22 : 62 sepse pikërisht Allahu fut natën në ditë dhe e fut ditën në natë dhe se pikërisht Allahu është Gjithëdëgjues, Gjithëshikues.
 • ذٰلِکَ بِاَنَّ اللّٰہَ ہُوَ الۡحَقُّ وَ اَنَّ مَا یَدۡعُوۡنَ مِنۡ دُوۡنِہٖ ہُوَ الۡبَاطِلُ وَ اَنَّ اللّٰہَ ہُوَ الۡعَلِیُّ الۡکَبِیۡرُ ﴿۶۳﴾
  22 : 63 Kështu është, sepse pikërisht Allahu është i Vërteti dhe ajo që ata adhurojnë në vend të Tij është e rrema, dhe se pikërisht Allahu është i Larti, i Madhi.
 • اَلَمۡ تَرَ اَنَّ اللّٰہَ اَنۡزَلَ مِنَ السَّمَآءِ مَآءً ۫ فَتُصۡبِحُ الۡاَرۡضُ مُخۡضَرَّۃً ؕ اِنَّ اللّٰہَ لَطِیۡفٌ خَبِیۡرٌ ﴿ۚ۶۴﴾
  22 : 64 A nuk e sheh që Allahu zbriti ujë prej qiellit dhe toka është bërë e gjelbëruar. Pa dyshim, Allahu është i Mprehtë, i Gjithinformuar.
 • لَہٗ مَا فِی السَّمٰوٰتِ وَ مَا فِی الۡاَرۡضِ ؕ وَ اِنَّ اللّٰہَ لَہُوَ الۡغَنِیُّ الۡحَمِیۡدُ ﴿٪۶۵﴾
  22 : 65 E Atij është ajo që është nëpër qiej dhe ajo që është në tokë dhe se pikërisht Allahu është i Vetëmjaftueshmi, i Lavdëruari.
 • اَلَمۡ تَرَ اَنَّ اللّٰہَ سَخَّرَ لَکُمۡ مَّا فِی الۡاَرۡضِ وَ الۡفُلۡکَ تَجۡرِیۡ فِی الۡبَحۡرِ بِاَمۡرِہٖ ؕ وَ یُمۡسِکُ السَّمَآءَ اَنۡ تَقَعَ عَلَی الۡاَرۡضِ اِلَّا بِاِذۡنِہٖ ؕ اِنَّ اللّٰہَ بِالنَّاسِ لَرَءُوۡفٌ رَّحِیۡمٌ ﴿۶۶﴾
  22 : 66 A nuk e sheh se Allahu nënshtroi për ju gjithçka që është në tokë, si dhe anijet; ato lundrojnë në det me urdhrin e Tij. Ai e mban qiellin që të mos bjerë në tokë, përveçse me urdhrin e Tij. Sigurisht, Allahu ndaj njerëzve është shumë i Dhembshur, shumë Mëshirëbërës.
 • وَ ہُوَ الَّذِیۡۤ اَحۡیَاکُمۡ ۫ ثُمَّ یُمِیۡتُکُمۡ ثُمَّ یُحۡیِیۡکُمۡ ؕ اِنَّ الۡاِنۡسَانَ لَکَفُوۡرٌ ﴿۶۷﴾
  22 : 67 Është Ai që ju dha jetë, më pas do t’ju japë vdekje, e sërish do t’ju japë jetë. Njëmend, njeriu është shumë mosmirënjohës.
 • لِکُلِّ اُمَّۃٍ جَعَلۡنَا مَنۡسَکًا ہُمۡ نَاسِکُوۡہُ فَلَا یُنَازِعُنَّکَ فِی الۡاَمۡرِ وَ ادۡعُ اِلٰی رَبِّکَ ؕ اِنَّکَ لَعَلٰی ہُدًی مُّسۡتَقِیۡمٍ ﴿۶۸﴾
  22 : 68 Për çdo popull kemi bërë një mënyrë sakrifikimi, sipas së cilës ata sakrifikojnë. Andaj, ata nuk duhet të grinden me ty në këtë çështje dhe ti thirri drejt Zotit tënd. Pa dyshim, ti je në rrugë të drejtë.
 • وَ اِنۡ جٰدَلُوۡکَ فَقُلِ اللّٰہُ اَعۡلَمُ بِمَا تَعۡمَلُوۡنَ ﴿۶۹﴾
  22 : 69 Nëse ata grinden me ty, thuaj: Allahu e di më së miri atë që bëni.
 • اَللّٰہُ یَحۡکُمُ بَیۡنَکُمۡ یَوۡمَ الۡقِیٰمَۃِ فِیۡمَا کُنۡتُمۡ فِیۡہِ تَخۡتَلِفُوۡنَ ﴿۷۰﴾
  22 : 70 Allahu do të gjykojë mes jush Ditën e Kiametit në ato që ju kundërshtonit.
 • اَلَمۡ تَعۡلَمۡ اَنَّ اللّٰہَ یَعۡلَمُ مَا فِی السَّمَآءِ وَ الۡاَرۡضِ ؕ اِنَّ ذٰلِکَ فِیۡ کِتٰبٍ ؕ اِنَّ ذٰلِکَ عَلَی اللّٰہِ یَسِیۡرٌ ﴿۷۱﴾
  22 : 71 A nuk e di se Allahu di gjithçka që është në qiej dhe tokë?! (E gjithë) kjo është në një Libër. Sigurisht, kjo është e lehtë për Allahun.
 • وَ یَعۡبُدُوۡنَ مِنۡ دُوۡنِ اللّٰہِ مَا لَمۡ یُنَزِّلۡ بِہٖ سُلۡطٰنًا وَّ مَا لَیۡسَ لَہُمۡ بِہٖ عِلۡمٌ ؕ وَ مَا لِلظّٰلِمِیۡنَ مِنۡ نَّصِیۡرٍ ﴿۷۲﴾
  22 : 72 Ata adhurojnë në vend të Allahut diçka për të cilën Ai nuk zbriti ndonjë argument dhe për të cilën ata as nuk kanë ndonjë dije. Të padrejtët nuk do të kenë asnjë ndihmës.
 • وَ اِذَا تُتۡلٰی عَلَیۡہِمۡ اٰیٰتُنَا بَیِّنٰتٍ تَعۡرِفُ فِیۡ وُجُوۡہِ الَّذِیۡنَ کَفَرُوا الۡمُنۡکَرَ ؕ یَکَادُوۡنَ یَسۡطُوۡنَ بِالَّذِیۡنَ یَتۡلُوۡنَ عَلَیۡہِمۡ اٰیٰتِنَا ؕ قُلۡ اَفَاُنَبِّئُکُمۡ بِشَرٍّ مِّنۡ ذٰلِکُمۡ ؕ اَلنَّارُ ؕ وَعَدَہَا اللّٰہُ الَّذِیۡنَ کَفَرُوۡا ؕ وَ بِئۡسَ الۡمَصِیۡرُ ﴿٪۷۳﴾
  22 : 73 Kur atyre u lexohen ajetet Tona të qarta, ti njeh kundërshtimin në fytyrat e atyre që mohuan. Janë gati t’u vërsulen atyre që ua lexojnë ajetet Tona. Thuaju: A t’ju tregoj për diçka më të keqe se kjo? Zjarri! Këtë Allahu ua premtoi atyre që mohuan. Sa kthim i keq qenka ai!
 • یٰۤاَیُّہَا النَّاسُ ضُرِبَ مَثَلٌ فَاسۡتَمِعُوۡا لَہٗ ؕ اِنَّ الَّذِیۡنَ تَدۡعُوۡنَ مِنۡ دُوۡنِ اللّٰہِ لَنۡ یَّخۡلُقُوۡا ذُبَابًا وَّ لَوِ اجۡتَمَعُوۡا لَہٗ ؕ وَ اِنۡ یَّسۡلُبۡہُمُ الذُّبَابُ شَیۡئًا لَّا یَسۡتَنۡقِذُوۡہُ مِنۡہُ ؕ ضَعُفَ الطَّالِبُ وَ الۡمَطۡلُوۡبُ ﴿۷۴﴾
  22 : 74 O njerëz! (Ju) jepet një shembull, dëgjojeni me vëmendje. Ata që ju i lusni në vend të Allahut, kurrë nuk do të krijojnë dot as (edhe) një mizë, edhe sikur të bashkohen për (ta bërë) këtë. Madje, nëse miza u rrëmben diçka, ata nuk mund ta rimarrin dot prej saj. Sa të dobët qenkan kërkuesi dhe i kërkuari!
 • مَا قَدَرُوا اللّٰہَ حَقَّ قَدۡرِہٖ ؕ اِنَّ اللّٰہَ لَقَوِیٌّ عَزِیۡزٌ ﴿۷۵﴾
  22 : 75 Nuk e vlerësuan Allahun, siç duhej vlerësuar Ai. Sigurisht, Allahu është i Forti, i Plotfuqishmi.
 • اَللّٰہُ یَصۡطَفِیۡ مِنَ الۡمَلٰٓئِکَۃِ رُسُلًا وَّ مِنَ النَّاسِ ؕ اِنَّ اللّٰہَ سَمِیۡعٌۢ بَصِیۡرٌ ﴿ۚ۷۶﴾
  22 : 76 Allahu zgjedh të dërguar nga engjëjt dhe nga njerëzit. Sigurisht, Allahu është Gjithëdëgjues, Gjithëshikues.
 • یَعۡلَمُ مَا بَیۡنَ اَیۡدِیۡہِمۡ وَ مَا خَلۡفَہُمۡ ؕ وَ اِلَی اللّٰہِ تُرۡجَعُ الۡاُمُوۡرُ ﴿۷۷﴾
  22 : 77 Ai di gjithçka që është para tyre dhe gjithçka që është pas tyre. Dhe tek Allahu do të kthehen çështjet.
 • یٰۤاَیُّہَا الَّذِیۡنَ اٰمَنُوا ارۡکَعُوۡا وَ اسۡجُدُوۡا وَ اعۡبُدُوۡا رَبَّکُمۡ وَ افۡعَلُوا الۡخَیۡرَ لَعَلَّکُمۡ تُفۡلِحُوۡنَ ﴿ۚٛ۷۸﴾
  22 : 78 O ju që besuat! Përkuluni, bëni sexhde, adhuroni Zotin tuaj dhe bëni mirësi, që të keni sukses.
 • وَ جَاہِدُوۡا فِی اللّٰہِ حَقَّ جِہَادِہٖ ؕ ہُوَ اجۡتَبٰٮکُمۡ وَ مَا جَعَلَ عَلَیۡکُمۡ فِی الدِّیۡنِ مِنۡ حَرَجٍ ؕ مِلَّۃَ اَبِیۡکُمۡ اِبۡرٰہِیۡمَ ؕ ہُوَ سَمّٰٮکُمُ الۡمُسۡلِمِیۡنَ ۬ۙ مِنۡ قَبۡلُ وَ فِیۡ ہٰذَا لِیَکُوۡنَ الرَّسُوۡلُ شَہِیۡدًا عَلَیۡکُمۡ وَ تَکُوۡنُوۡا شُہَدَآءَ عَلَی النَّاسِ ۚۖ فَاَقِیۡمُوا الصَّلٰوۃَ وَ اٰتُوا الزَّکٰوۃَ وَ اعۡتَصِمُوۡا بِاللّٰہِ ؕ ہُوَ مَوۡلٰٮکُمۡ ۚ فَنِعۡمَ الۡمَوۡلٰی وَ نِعۡمَ النَّصِیۡرُ ﴿٪۷۹﴾
  22 : 79 Dhe përpiquni fort në (rrugën e) Allahut, siç duhet përpjekur për Të. Ai ju zgjodhi dhe nuk bëri asnjë vështirësi për ju në fe. (Ndiqeni) fenë e babait tuaj, Ibrahimit. Ai (Allah) ju quajti muslimanë edhe para (kësaj), edhe në këtë (Kuran), që i Dërguari të jetë dëshmitar mbi ju dhe ju të jeni dëshmitarë mbi njerëzit. Andaj, falni namazin, jepni zekatin dhe kapeni fuqimisht Allahun. Ai është Mbrojtësi juaj. Sa Mbrojtës i mirë dhe sa Ndihmës i mirë është Ai!
1
الفَاتِحَة El-Fatiha
2
البَقَرَة El-Bekare
3
آل عِمرَان Ali Imran
4
النِّسَاء En-Nisa
5
المَائدة El-Maidah
6
الاٴنعَام El-En’am
7
الاٴعرَاف El-A’raf
8
الاٴنفَال El-Enfal
9
التّوبَة Et-Teube
10
یُونس Junus
11
هُود Hud
12
یُوسُف Jusuf
13
الرّعد Er-Rad
14
إبراهیم Ibrahim
15
الحِجر El-Hixhr
16
النّحل En-Nahl
17
بنی اسرائیل Beni Israil
18
الکهف El-Kehf
19
مَریَم Merjem
20
طٰه TaHa
21
الاٴنبیَاء El-Enbija
22
الحَجّ El-Haxh
23
المؤمنون El-Mu’minun
24
النُّور En-Nur
25
الفُرقان El-Furkan
26
الشُّعَرَاء Esh-Shuara
27
النَّمل En-Neml
28
القَصَص El-Keses
29
العَنکبوت El-Ankebut
30
الرُّوم Er-Rum
31
لقمَان Lukman
32
السَّجدَة Es-Sexhde
33
الاٴحزَاب El-Ahzab
34
سَبَإ Saba
35
فَاطِر Fatir
36
یسٓ Jasin
37
الصَّافات Es-Saffat
38
صٓ Sad
39
الزُّمَر Ez-Zumer
40
المؤمن El-Mu’min
41
حٰمٓ السجدہ Ha.Mim. Es-Sexhde
42
الشّوریٰ Esh-Shura
43
الزّخرُف Ez-Zukhruf
44
الدّخان Ed-Dukhan
45
الجَاثیَة El-Xhathije
46
الاٴحقاف El-Ahkaf
47
محَمَّد Muhammed
48
الفَتْح El-Fet’h
49
الحُجرَات El-Huxhurat
50
قٓ Kaf
51
الذّاریَات Edh-Dharijat
52
الطُّور Et-Tur
53
النّجْم En-Nexhm
54
القَمَر El-Kamer
55
الرَّحمٰن Er-Rahman
56
الواقِعَة El-Uakia
57
الحَدید El-Hadid
58
المجَادلة El-Muxhadile
59
الحَشر El-Hashr
60
المُمتَحنَة El-Mumtehine
61
الصَّف Es-Saf
62
الجُمُعَة El-Xhumu’a
63
المنَافِقون El-Munafikun
64
التّغَابُن Et-Tegabun
65
الطّلاَق Et-Talak
66
التّحْریم Et-Tahrim
67
المُلک El-Mulk
68
القَلَم El-Kalem
69
الحَاقَّة El-Hakka
70
المعَارج El-Mearixh
71
نُوح Nuh
72
الجنّ El-Xhinn
73
المُزمّل El-Muzzemmil
74
المدَّثِّر El-Muddeththir
75
القِیَامَة El-Kijamah
76
الدھر Ed-Dehr
77
المُرسَلات El-Murselat
78
النّبَإِ En-Nebe
79
النَّازعَات En-Naziat
80
عَبَسَ Abese
81
التّکویر Et-Tekvir
82
الانفِطار El-Infitar
83
المطفّفِین El-Mutaffifin
84
الانشقاق El-Inshikak
85
البُرُوج El-Buruxh
86
الطّارق Et-Tarik
87
الاٴعلی El-A’la
88
الغَاشِیَة El-Gashije
89
الفَجر El-Fexhr
90
البَلَد El-Beled
91
الشّمس Esh-Shems
92
اللیْل El-Lejl
93
الضّحیٰ Ed-Duha
94
الإنشراح El-Inshirah
95
التِّین Et-Tin
96
العَلق El-Alek
97
القَدر El-Kader
98
البَیّنَة El-Bejjine
99
الزّلزَلة Ez-Zilzal
100
العَادیَات El-Adijat
101
القَارعَة El-Karije
102
التّکاثُر Et-Tekathur
103
العَصر El-Asr
104
الهُمَزة El-Humeze
105
الفِیل El-Fil
106
قُرَیش Kurejsh
107
المَاعون El-Maun
108
الکَوثَر El-Keuther
109
الکافِرون El-Kafirun
110
النّصر En-Nasr
111
اللھب El-Leheb
112
الإخلاص El-Ihlas
113
الفَلَق El-Felek
114
النَّاس En-Nas
Shpërndaje
Na kontaktoni ne Whatsapp :)
Shtypni këtu ju lutemWhatsApp