U ime Allaha Milostivog Darovaoca bez traženja Samilosnog
Nema drugog boga osim Allaha i Muhammed je Njegov poslanik
Muslimani koji vjeruju da je ,
Hazreti Mirza Ghulam Ahmad iz Kadiana a.s. Imam Mahdi i Obećani Mesija
Related Contents from Topics

Život Poslanika II Otrovano meso

Peti Halifa i poglavar Ahmadija muslimanskog džemata

Kratki sadržaj

Nakon učenja Tešahuda, Teavvuza i sure Fatiha, halifa hazreti Mirza Masroor Ahmad (aba) je rekao da će nastaviti spominjati Bitku kod Haibera.

Događaj sa otrovanim mesom

Hazreti Halifa (aba) je rekao da je nakon bitke kod Haibera došlo do pokušaja atentata na Časnog Poslanika (savs) pri čemu mu je dato otrovano meso. Nakon osvajanja Haibera, Časni Poslanik (savs), ponovo je pokazao veliku ljubaznost i saosećanje, jer nakon što je s njima sklopljen sporazum, Časni Poslanik (savs) je dozvolio Jevrejima da ostanu u Haiberu i oprostio im.

Hazreti Halifa (aba) je rekao da je žena jevrejskog vojnika po imenu Zeineb pripremila malo pečenog mesa i poklonila ga Časnom Poslaniku (savs) kao poklon. Neki drugi ashabi su bili prisutni zajedno sa Časnim Poslanikom (savs) u to vrijeme, pa su svi uzeli nešto mesa. Časni Poslanik (savs) je tada rekao ashabima da prestanu jer je shvatio da je meso otrovano.

U to vrijeme, Časni Poslanik (savs) i neki od ashaba su već počeli jesti dio mesa. Jedan od ashaba, hazreti Bišr (ra), bilježi da je primijetio da nešto nije u redu s mesom; međutim, nakon što je vidio Časnog Poslanika (savs) kako ga konzumira, slijedio je njegov primjer.

Hazreti Bišr (ra) se teško razbolio, a bilježi se da je od posljedica ove bolesti preselio godinu dana kasnije. Neke predaje spominju da je Časni Poslanik (savs) progutao meso, dok drugi spominju da je Časni Poslanik (savs) samo okusio meso kada ga je izvadio iz usta prije nego što ga je progutao.

Hazreti Halifa (aba) je rekao da je Časni Poslanik (savs) pozvao ženu koja je dala meso i pitao je da li ga je otrovala, a ona je potvrdila da ga je ona zaista otrovala. Na pitanje zašto, rekla je da je to zbog onoga što se dogodilo njenom narodu. Ona je mislila da ako je Časni Poslanik (savs) samo svjetovni kralj, onda će biti oslobođeni od njega, ali ako je poslanik, onda će ga Bog obavijestiti da je meso otrovano.

Hazreti Halifa (aba) je rekao da postoje različite priče o tome šta je Časni Poslanik (savs) odlučio učiniti sa tom ženom nakon ovog događaja. Postoje predaje koje govore da je Časni Poslanik (savs) naredio da se ona ubije, dok autentične predaje koje se nalaze u Sahihu Muslimu, na primjer, spominju da joj je Časni Poslanik (savs) oprostio i da je nije dao ubiti.

Hazreti Halifa (aba) je citirao hazreti Mirzu Bashiruddina Mahmuda Ahmada (ra), drugog halifu Ahmadija muslimanske zajednice, koji je također bio mišljenja, na osnovu historijskih zapisa, da je Časni Poslanik (savs) oprostio ženi bez ikakve kazne.

Hazreti Halifa (aba) je rekao da se spominje da je smrt Časnog Poslanika (savs) možda rezultat trajnih efekata ovog otrova. U Sahihu al-Bukhari bilježi se kako prenosi Hazreti Aiša (ra), da je Časni Poslanik (savs), tokom svoje posljednje bolesti rekao da je od događaja s otrovnim mesom u Haiberu uvijek osjećao njegove štetne posljedice na svoje zdravlje.

Različiti učenjaci su zaključili da je smrt Časnog Poslanika (savs) rezultat tog pokušaja trovanja, čime je postao najveći šehid. Međutim, takva objašnjenja ili opravdanja nisu potrebna, jer se zbog svog ranga i statusa, poslanici već smatraju u rangu šehida (šehida), kao i  Siddika (istinitih).

Hazreti Halifa (aba) je elaborirao da ne bi bilo ispravno smatrati da je Časni Poslanik (savs) preselio od posljedica pokušaja trovanja, jer bi to značilo da bi se protivnicima pružila prilika za sprdnju.

Trovanje je bilo pokušaj da se provjeri istinitost Časnog Poslanika (savs), a upravo zato što je on preživio pokušaj da su ga ti ljudi prihvatili da bude istiniti poslanik, jer je njegov opstanak služio kao čudo za njih. Kao takav, uopće nije moguće zaključiti da je Časni Poslanik (savs) preselio od posljedica trovanja.

Hazreti Halifa (aba) je rekao da je daljim istraživanjem postalo evidentno da Časni Poslanik (savs), nije u stvari progutao meso, već ga je samo na trenutak žvakao u ustima prije nego što ga je izvadio. Zbog otrovnih elemenata, usta Časnog Poslanika (savs) bi bila spržena ili povrijeđena, čiju nelagodu bi osjećao kad god bi nešto pojeo. Ovo je bio bol na koji je Časni Poslanik (savs) mislio u svojoj konačnoj bolesti.

Vjenčanje sa hazreti Safijom (ra)

Hazreti Halifa (aba) je rekao da se u vezi s bitkom na Haiberu spominje i brak Časnog Poslanika (savs) sa hazreti Safijom (ra). Kada su zarobljenici iz Haibera podijeljeni, hazreti Dihjah (ra) je dobila kćer Hujajja bin Ahtaba, Safija. Jedan od ashaba je prišao Časnom Poslaniku (savs) da zbog njenog položaja i ranga među jevrejskim plemenima ne bi bilo prikladno da je daju bilo kome drugom osim Časnom Poslaniku (savs).

Stoga je Časni Poslanik (savs) tražio da mu je dovedu, nakon čega je rekao hazreti Dihjah (ra). Časni Poslanik (savs) joj je tada dao mogućnost da bira između udaje za njega ili povratka u svoje pleme. Sama hazreti Safija (ra) je odlučila da se uda za Časnog Poslanika (savs). Kao takav, Časni Poslanik (savs) se oženio hazreti Safijom (ra).

Hazreti Halifa (aba) je rekao da je sama hazreti Safija (ra) ispričala da je zbog toga što su njen otac i muž ubijeni u borbi protiv muslimana, gajila mržnju prema Časnom Poslaniku (savs). Međutim, prilikom njenog prvog susreta sa Časnim Poslanikom (savs), njeno srce se počelo omekšavati nakon što je iz prve ruke svjedočila njegovom uzvišenom moralu.

U vrijeme kada je napustila svoj prvi susret sa Časnim Poslanikom (savs), ona sama kaže da joj u cijeloj Arabiji nije bilo nikoga više voljenog od Časnog Poslanika (savs).

Hazreti Halifa (aba) je rekao da je, dok se vraćao u Medinu, u pratnji hazreti Safije (ra), jednog jutra, Časni Poslanik (savs) izašao iz svog šatora i vidio hazreti Ejub Ensarija (ra) kako stoji vani sa mačem u ruci.

Časni Poslanik (savs) upitao ga je u čemu je stvar, na što je hazreti Ejub (ra) odgovorio da je zabrinut za Jevrejku koja je tek prešla na islam, jer su članovi njene porodice poginuli u borbi protiv muslimana i on se plašio da bi mogla nanijeti neku vrstu zla. Stoga je čuvao stražu cijelu noć. Časni Poslanik (savs) je dovio, rekavši: ‘Neka Allah zaštiti hazreti Ejuba (ra) kao što je on zaštitio njega.’

Hazreti Halifa (aba) je rekao da je Časni Poslanik (savs), primijetio neke modrice u blizini oka hazreti Safije (ra) i upitao je šta se dogodilo. Rekla je da je vidjela san neposredno prije ili tokom događaja u Haiberu, u kojem je vidjela mjesec kako dolazi iz Medine i pada joj u krilo. Kada je ispričala ovaj san svom mužu Jevrejinu, on ju je udario. Rekao je da je vidjela san o udaji za kralja Jatriba, što znači za Časnog Poslanika (savs).

Hazreti Halifa (aba) je rekao da zbog ničega osim zlobe prema Časnom Poslaniku (savs), postoje oni koji iznose optužbe protiv događaja Haibera i braka Časnog Poslanika (savs) sa hazreti Safijom (ra). Sagledavajući okolnosti i zločine Jevreja, postupci Časnog Poslanika (savs) su bili ne samo prikladni već su bili prilično odmjereni.

Zatim, tu je činjenica da je Časni Poslanik (savs) pokazao vrhunac morala i ne samo da je oprostio Jevrejima već im je dozvolio da nastave da žive u svojoj zemlji. U stvarnosti, sve optužbe ili optužbe iznesene protiv Časnog Poslanika (savs) proizlaze samo iz nerazumijevanja njegovog života i karaktera. Karakter Časnog Poslanika (savs) je, u stvari, dokaz njegove istinitosti, kao što je spomenuto u Časnom Kur'anu: ‘Ja sam među vama živio dugo prije ovoga (poslanstva). Zar vi onda nećete shvatiti?’ (Kur'an Časni, 10:17)

Hazreti Halifa (aba) je objasnio da je kao takva svaka tvrdnja da se Časni Poslanik (savs) samo oženio hazreti Safijom (ra) nakon što je čuo za njenu ljepotu, dokazana lažnom njegovim utvrđenim karakterom. Ovo nikada nije bila osnova koju je koristio Časni Poslanik (savs) prilikom sklapanja braka. Časni Poslanik (savs) je oženio udovice i one koje su bile mnogo starije od njega.

U stvari, Časni Poslanik (savs) bi ih vjenčao na osnovu njihove vjere i da bi uspostavio vezu sa njihovim narodom ili nacijom. Nadalje, Časni Poslanik (savs) je prepustio odluku samoj hazreti Safiji (ra) da odabere da li želi da se uda za njega, ili želi da se slobodno vrati svom narodu, a njena odluka je bila da ostane sa Časnim Poslanikom (savs) i uda se za njega, čime je raspršila svaku ideju da je Časni Poslanik (savs) tražio ovaj brak.

Hazreti Halifa (aba) je citirao Obećanog Mesiju (as) koji objašnjava da je, zahvaljujući uzvišenom rangu Časnog Poslanika (savs), svaki njegov postupak bio božanski vođen. Kao što je potvrđeno u Časnom Kur'anu, Časni Poslanik (savs) je rekao: ‘ Ti reci: “Moje obožavanje, i moje žrtvovanje, i moj život, i moja smrt su za Allaha, Gospodara svih svjetova. ‘ (Kur'an Časni, 6:163)

Stoga, kada se analiziraju različiti aspekti iz života Časnog Poslanika (savs), ovaj ajet treba imati na umu, umjesto da neosnovano iznosite optužbe koje nemaju nikakvu vrijednost.

Dove za početak svetog mjeseca Ramazana

Hazreti Halifa (aba) je rekao da Ramazan počinje za dva dana i dovio je da Allah omogući svima da u potpunosti iskoriste ovu priliku i prinesu mnogo namaza i ibadeta. Hazreti Halifa (aba) je savjetovao da dovimo i da se trudimo da to postignemo.

Dženaza

Hazreti Halifa (aba) je rekao da će dženazu u odsustvu klanjati sljedećem članu džemata:

Čaudharj Muhammad Anwar Ghias

Čaudharj Muhammad Anwar Ghias iz Rabwe koji je nedavno preselio. Njegov sin služi kao nacionalni predsjednik i glavni imam zajednice u Keniji. Čaudharj Muhammad Anwar Ghias bio je jedan od prvih Ahmadi muslimana u svom selu.

Zbog svojih uvjerenja je također neko vrijeme bio u zatvoru. Bio je redovan u svojim namazima i davao novčane priloge i posjedovao je mnoge vrline. Hazreti Halifa (aba) je molio da mu Allah podari oprost i milost i podari strpljenje i strpljivost njegovoj djeci.