Samenvatting vrijdagpreek 31 Juli 2026 – Jalsa Salana UK 2026: Hoogtepunten, inzichten en reflecties

KJ-Summary-NL-20260731        KJ-Summary-FR-20260731

KJ-Summary-UR-20260731        KJ-Summary-BN-20260731

 

Samenvatting vrijdagpreek 31 Juli 2026
Gegeven door Hazrat Khalifatul Masih V (aba)

Huzoor-e-Anwar (aba) hield vandaag de vrijdagpreek vanuit Masjid Mubarak, Islamabad, Tilford (Verenigd Koninkrijk).

In de vrijdagpreek van vandaag deelde Huzoor-e-Anwar (aba) de indrukken en reacties van de gasten die de Jalsa Salana UK 2026 hadden bijgewoond.

Gedurende de dagen van de Jalsa zetten duizenden vrijwilligers zich in binnen verschillende afdelingen. Terwijl zij zich inspannen om de gasten comfort, begeleiding en ondersteuning te bieden, dragen zij door hun voorbeeldige gedrag tevens op stille wijze de boodschap van de Ahmadiyya-islam uit aan niet-Ahmadi-bezoekers uit de hele wereld.

Huzoor-e-Anwar (aba) sprak zijn waardering uit voor alle vrijwilligers en bad dat Allah de Almachtige hun de beste beloning moge schenken. Tevens noemde hij de Khuddam die vanuit Canada en Australië naar het Verenigd Koninkrijk komen om te helpen bij de afbouw en afronding van de werkzaamheden na de Jalsa. Hij bad dat Allah hen rijkelijk moge belonen. Huzoor-e-Anwar (aba) herinnerde deze vrijwilligers eraan dat ook zij Allah dankbaar dienen te zijn voor de gelegenheid die Hij hun heeft geschonken om de gasten van de Beloofde Messias (as) te mogen dienen.

Vervolgens deelde Huzoor-e-Anwar (aba) de indrukken van verschillende gasten.

Velen merkten op dat de organisatie voorbeeldig was. Er waren uitstekende voorzieningen getroffen voor duizenden gasten uit uiteenlopende landen en achtergronden. Het betrof een grootschalige en uitzonderlijk goed georganiseerde bijeenkomst, waarbij de vrijwilligers de gasten met vriendelijkheid, liefde en voortreffelijke omgangsvormen behandelden. Vooral de Internationale Bai‘at (initiatieceremonie) maakte diepe indruk op de niet-Ahmadi-gasten.

Een nieuwe bekeerling vertelde dat hij vóór zijn bekering tot de islam christen was geweest, maar nooit een werkelijke nabijheid tot God had ervaren. Ook nadat hij de islam had aanvaard, had hij tijdens het gebed nooit gehuild of een dergelijke diepe spiritualiteit gevoeld. Tijdens de Internationale Bai‘at op de Jalsa beleefde hij echter een overweldigende spirituele ervaring. Hij werd vervuld van berouw over zijn vroegere zonden en bad onophoudelijk om vergeving. Diezelfde spirituele gesteldheid bleef ook tijdens het gebed na de Bai‘at aanwezig. Hij was zo volledig in zijn gebed verdiept dat hij zonder het te beseffen blootsvoets de Jalsa Gah verliet. Toen hij vervolgens de wasruimte binnenging, merkte een vrijwilliger dit op en trok onmiddellijk zijn eigen schoenen uit om deze aan hem te geven, zodat hij geen ongemak zou ondervinden. De bekeerling verklaarde dat deze kleine daad van vriendelijkheid zijn geloof nog verder had versterkt.

Gasten merkten op dat mensen uit landen over de hele wereld op één plaats bijeen waren gekomen met het gezamenlijke doel liefde, vrede en broederschap te bevorderen. De toespraken behandelden belangrijke thema’s zoals geloof, morele verheffing, vrede, onderlinge harmonie, gezinswaarden, de morele opvoeding van jongeren en dienstbaarheid aan de samenleving. Gasten uit verschillende landen gingen met elkaar om in een sfeer van liefde en wederzijds respect. Ook de tentoonstellingen die door diverse afdelingen waren georganiseerd, maakten op veel bezoekers een blijvende indruk.

Verschillende gasten gaven aan dat de organisatie uitzonderlijk goed was en dat zij een vorm van islam hadden gezien waarin dienstbaarheid veel verder ging dan woorden alleen. Elke afdeling straalde discipline, samenwerking en onbaatzuchtige opoffering uit. Ondanks de enorme omvang van de bijeenkomst heerste er een atmosfeer van rust en sereniteit. De richtlijnen die de Khalifa voorafgaand aan de Jalsa aan de vrijwilligers had gegeven, bleven niet beperkt tot woorden, maar waren duidelijk zichtbaar in het gedrag van iedere vrijwilliger. Gasten merkten op dat de Jalsa een praktische verwezenlijking vormde van de islamitische leer van broederschap. Zij verklaarden dat de islam daadwerkelijk een religie van vrede is en dat de Ahmadiyya Moslimgemeenschap hiervan het levende bewijs vormt. Alle voorzieningen verliepen ordelijk en soepel, terwijl de toespraken van het Hoofd van de Gemeenschap een inspirerende bron van leiding en richting vormden.

Huzoor-e-Anwar (aba) noemde tevens de reactie van een gast die naast veel waardering ook een kritische opmerking maakte. Deze gast merkte op dat sommige vrouwen de islamitische voorschriften inzake purdah (zedige kleding en bedekking) niet volledig naleefden. Eveneens werd opgemerkt dat sommige mannen onvoldoende ghadd-e-basar (het neerslaan van de blik) in acht namen.

Huzoor-e-Anwar (aba) vestigde de aandacht van de Jama’at erop dat gasten ons gedrag nauwlettend observeren. Daarom dienen wij ook lering te trekken uit dergelijke opbouwende kritiek en ons in te spannen om deze tekortkomingen te verhelpen.

Voorts vermeldde Huzoor-e-Anwar (aba) dat de Jalsa ruime aandacht kreeg in de media. Er verschenen zestien artikelen in de geschreven pers, waarmee naar schatting tien miljoen lezers werden bereikt. Daarnaast waren er vijfendertig radioprogramma’s en zes televisie-uitzendingen, terwijl ook sociale media de boodschap verder verspreidden. In totaal bereikte de Jalsa via verschillende mediaplatforms ongeveer 52,8 miljoen mensen. Het evenement werd door twaalf verschillende kranten en mediakanalen belicht. Ook in Afrika bereikte de boodschap van de Jalsa een groot publiek.

Aan het einde van de preek bad Huzoor-e-Anwar (aba) dat Allah de Almachtige de gezegende vruchten van deze Jalsa aan alle Ahmadis moge schenken en nog meer mensen moge leiden naar de Ahmadiyya, de ware islam. Amin.