2014-11-08-Peace-Symposium-001

Hazret Mirza Masrur Ahmedi thotë se është e nevojshme një strategji ndërkombëtare për ndaljen e radikalizmit.  Me 8 nëntor 2014, Udhëheqësi ndërkombëtarë i Xhematit Musliman Ahmedia, Kalifi i pestë, shkëlqesia e tij, Hazret Mirza Masrur Ahmedi mbajti fjalim në Simpoziumin e 11-të ndërkombëtarë të paqes, të organizuar nga Xhemati Musliman Ahmedia në Britaninë e madhe. [...]

Lajmet Read more
fire-243693_1280

Në viktima gjendet një foshnjë tetëmuajshe dhe një vajzë 7 vjeçe Një tjetër sulm ndaj muslimanëve ahmedianë në Pakistan U vunë zjarr 8 shtëpive, viktimat lihen të vdesin, policia bën sehir Një grua shtatzënë humb fëmijën e saj   Xhemati Musliman Ahmedia me keqardhje të thellë dhe trishtim të madh konfirmon se disa ekstremistë vendas [...]

Lajmet Read more
Kalifi V

Një komunitet musliman vështron 125 vitet e ndryshimeve në botë Sot, më 23 mars 2014, Xhemati Musliman Ahmedia shënon 125 vjetorin e themelimit të tij. Ky komunitet mbarëbotëror, i cili pati një fillim modest, është shndërruar sot në një nga lëvizjet më dinamike shoqërore, njerëzore dhe shpirtërore të botës. Ky komunitet është themeluar nga Hazret [...]

Lajmet Read more
Konferenca e feve te botes-2

“Allahu është Zot i Gjallë, andaj bota duhet të kthehet kah Ai”, thotë Hazret Mirza Masrur Ahmedi Udhëheqësi botëror dhe Kalifi i Pestë i Xhematit Musliman Ahmedia, Hazret Mirza Masrur Ahmedi, mbajti fjalimin kryesor në konferencën historike “Konferenca e feve botërore” të mbajtur më 11 shkurt 2014. Konferenca u organizua në godinë e famshme të [...]

Lajmet Read more
obama

Në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve në Uashington, në fjalimin e tij, Presidenti Barack Obama ndër të tjera theksoi mbrojtjen e lirisë fetare dhe dënoi persekutimin që u bëhet edhe muslimanëve ahmedianë. Ai tha: … Më gjerësisht, e kam shpjeguar qartë që asnjë shoqëri nuk mund të ketë sukses me të vërtetë, derisa nuk garanton të drejtat [...]

Lajmet Read more
Syria in Crisis

Hazret Mirza Masrur Ahmedi u lut për paqe dhe për fundin e mizorisë Gjendje tejet e rëndë, kështu e cilësoi Udhëheqësi botëror i Xhematit Musliman Ahmedia, Kalifi i Pestë i Mesihut të Premtuar gjendjen e Sirisë. Në hytben e xhumasë, të mbajtur më 31.01.2014, ai u bëri thirrje gjithë anëtarëve të Xhematit Musliman Ahmedia që [...]

Lajmet Read more
Ceremonia e Diplomimit 2013-8

20 të diplomuar marrin diplomat e tyre nga Udhëheqësi i Xhematit Musliman Ahmedia Xhemati Musliman Ahmedia me gëzim njofton që më 11 janar të vitit 2014, “Xhamia Ahmedia” të Britanisë së Madhe (Universiteti Ahmedia për Teologji) për herë të dytë zhvilloi Ceremoninë e Diplomimit në ambientet e tij në Haslemere, në Surrey. Ceremonia u udhëhoq [...]

Blog, Lajmet Read more
Kehraus

Nga më shumë se 16 vite më radhë, anëtarët e Xhematit Musliman Ahmedia në mëngjesin e Vitit të Ri kapin fshesat dhe lopatat me shumë entuziazëm, pastrojnë rrugët dhe hapësirat e tjera në vendbanimet e tyre nga mbetjet e natës festive të Vitit të Ri. Kjo sepse Profeti Muhammed s.a. këshilloi besimtarët edhe për pastrimin [...]

Blog, Çështje shoqërore, Lajmet Read more
Corporate Status of Jamaat Ahmadiyya in Germany

Islami në Gjermani po shënon histori. Një komunitet musliman për herë të parë merr statusin e një shoqërie me të drejtë publike në një shtet të Gjermanisë. Xhemati Musliman Ahmedia, komunitet musliman reformues më i madh në botë me dhjetëra miliona anëtarë të bashkuar në dorën e një udhëheqësi, është bashkësia e parë fetare muslimane në [...]

Blog, Çështje shoqërore, Lajmet Read more
Australia-Welcome-2013-1

Muslimanët ahmedianë mirëpritën Hazret Mirza Masrur Ahmedin në xhaminë Huda të Sidnisë Udhëheqësi botëror i Xhematit Musliman Ahmedia dhe Kalifi i Pestë Hazret Mirza Masrur Ahmedi mbërriti në Australi për të vijuar turneut të tij në Azinë Paqësore. Shenjtëria e tij u nis nga Singapuri dhe mbërriti në aeroportin ndërkombëtar të Sidnisë Kingsford Smith në [...]

Lajmet Read more
Singapore-2013-1

Mirëpritet nga delegacionet e Xhematit Musliman Ahmedia të Singapurit, Indonezisë dhe Malajzisë Udhëheqësi botëror i Xhematit Musliman Ahmedia dhe Kalifi i Pestë Hazret Mirza Masrur Ahmedi mbërriti në Singapor gjatë mesditës së datës 22 shtator 2013. Shenjtëria e tij, i cili është në turneun e tij të dytë në këtë vend, u mirëpret në aeroportin [...]

Lajmet Read more
Islami fe e paqes dhe e meshires - fjalimi i kalifit ne parlamentin britanik

Zëvendëskryeministri, Sekretarë të Shtetit dhe deputetë të tjerë të Parlamentit britanik i bëjnë mirëseardhje Udhëheqësit botëror të muslimanëve ahmedianë Hazret Mirza Masrur Ahmedit, në Parlamentin Britanik, Uestminister, Londër Më 11 qershor të vitit 2013, shenjtëria e tij, Mirza Masrur Ahmedi Kalifi i Pestë i Mesihut të Premtuar (Allahu e ndihmoftë), Udhëheqësi botëror i Xhematit Musliman [...]

Lajmet Read more
Lideri botëror i Muslimanëve arrin në Calgary

Hazret Mirza Masrur Ahmedi u mirëprit në aeroport nga personalitetet kanadeze Udhëheqësi botëror i Xhematit Musliman Ahmedia dhe Kalifi i Pestë, Hazret Mirza Masrur Ahmedi ka arritur në Calgary më 22 maj 2013, për ta vazhduar turneun e tij historik në Amerikën Veriore Pas inaugurimit të xhamisë Baitur Rahman në Venkuver në javen e kaluar, [...]

Lajmet Read more
Microsoft Word - PR Inauguration Baitur Rahman

Hazret Mirza Masrur Ahmedi përuroi xhaminë Bejtur Rahman, me fjalimin e tij të xhumasë Udhëheqësi botëror i Xhematit Musliman Ahmedia, Kalifi i Pestë i Mesihut të Premtuar Hazret Mirza Masrur Ahmedi përuroi xhaminë Bejtur Rahman në Venkuver, më 17 maj të vitit 2013, duke mbajtur në të, fjalimin javor të ditës së premte. Xhamia që [...]

Lajmet Read more
Microsoft Word - PR Canada arrival

Hazret Mirza Masrur Ahmedi u mirëprit ne Kanada nga z. Jason Kenney, Ministri i Kanadasë për Shtetësi, Imigracion dhe Multikulturalizëm Udhëheqësi botëror i Xhematit Musliman Ahmedia dhe Kalifi i Pestë, Hazret Mirza Masrur Ahmedi ka arritur në Kanada me 15 maj të vitit 2013, për ta vazhduar turneun e tij ne Amerikën Veriore. Shenjtëria e tij [...]

Lajmet Read more
vatikani

  Hazret Mirza Masrur Ahmedi, lutet për bashkimin dhe harmoninë ndërfetare Xhemati Musliman Ahmedia përgëzon Kishën Katolike dhe anëtarët e saj në mbarë botën për zgjedhjen e Shenjtërisë së tij Papa Françesku I. Udhëheqësi botëror i Xhematit Musliman Ahmedia, Kalifi i Pestë i Mesihut të Premtuar, Shenjtëria e tij, Mirza Masrur Ahmedi tha: “Në radhë [...]

Lajmet Read more
Kalifi i Muslimaneve ahmediane duke u takuar me Martin Schulz kryetarin e parlamentit europian

Hazret Mirza Masroor Ahmedi bën thirrje për paqe përmes bashkimit Më 4 dhjetor të vitit 2012, Kryetari botëror i Xhematit Musliman Ahmedia, Kalifi i Pestë Mirza Masroor Ahmedi mbajti një fjalim historik në Parlamentin Europian, në Bruksel, para një audience prej më shumë se 350 miqsh, që përfaqësonin 30 shtete të botës. Eveneminti u organizua [...]

Lajmet Read more
Takimi-me-Kryebashkiakun-e-Londres-nentor-2012-foto2

Njoftim për shtyp, i publikuar më 21.11.2012 Më 19 nëntor të vitit 2012, Kryebashkiaku i Londrës Boris Xhonson (Boris Johnson) priti në City Hall Hazret Mirza Masroor Ahmedin, Kalifin e Pestë dhe Kryetarin Botëror të Xhematit Musliman Ahmedia. Gjatë takimit që zgjati për 45 minuta, të dy personalitete diskutuan për çështje të ndryshme, duke përfshirë temat [...]

Lajmet Read more
Filmi_AntiIslam_reagimi

Njoftim për shtyp, i publikuar më 16.09.2012 Pas shfaqjes së filmit “Innocense of Muslims” (Pafajësia e muslimanëve) në Internet, ku përshkruhet figura e lartë e Profetit të Islamit Muhammedit (paqja dhe mëshira e Zotit qofshin mbi të) në mënyrë nënçmuese dhe poshtëruese, që provokoi reagimin e dhunshëm të muslimanëve dhe shpërthimin e protestave të përgjakshme [...]

Lajmet Read more
Kalifi i Peste i Xhematit Musliman Ahmedia

Hazret Mirza Masrur Ahmedi: Deklarata të tilla nuk kanë asnjë lidhje me mësimet e Islamit Udhëheqësi botëror i Xhematit Musliman Ahmedia, Hazret Mirza Masrur Ahmedi ka dënuar sot komentet që i atribuohen Muftiut Kryesor të Arabisë Saudite Shejh Abdul Aziz bin Abdullah, në të cilat ai deklaroi që ishte e nevojshme për të shkatërruar të [...]

Lajmet Read more
Perurimi i xhamise Bejtul Ata-Angli

Njoftim për shtyp Xhemati Mysliman Ahmedia ka kënaqësi të lajmërojë që, më datën 17 mars 2012, kryetari i tij botëror, Hazret Mirza Masrur Ahmedi, Kalifi i Pestë i Xhematit Musliman Ahmedia përuroi një xhami të re, të quajtur “Baitul Ata” (“Shtëpia e Dhuruesit”), në Wolverhampton, që është një qytet kryesor në West Midlands të Anglisë. [...]

Lajmet Read more
Kryetari boteror musliman i ben thirrje Papes Benediktit per te nxitur paqe

Bota duhet të gjykojë fetë në bazë të mësimeve të tyre Hazret  Mirza Masroor Ahmedi,  Kryetari i Xhematit Musliman Ahmedia, i ka dërguar një mesazh paqeje Papës Benedikti XVI, duke i bërë thirrje për të përdorur ndikimin e tij në nxitjen e tolerancës fetare dhe vendosjen e vlerave njerëzore në mbarë botën. Mesazhi iu dërgua [...]

Lajmet Read more
foto1

 Më 19 tetor të vitit 2011, Xhemati Musliman Ahmedia kishte lëshuar një njoftim për shtyp, të titulluar: “Udhëheqësi ndërkombëtar i muslimanëve alarmon politikanin holandez Greet Wilders” Ky njoftim shtypi ishte bërë në bazë të fjalimit të xhumas së Hazret Kalifit të Pestë të Mesihut të Premtuar Allahu e ndihmoftë fuqimisht, që ai e mbajti në [...]

Lajmet Read more